Bytteforholdet mellem svinekød og foder er pt. historisk dårligt, og mange kæmper for at få økonomi i produktionen. Men ifølge Nutrimin er der mulige tiltag at ty til.
Det kan være svært at få økonomien til at gå op i svinestalden, som situationen er p.t. med både corona og krig.
- De varer, vi leverer, er desværre også steget markant, først ovenpå coronapandemien og senest som følge af krigen i Ukraine. Der er nu ikke mange varer, der ikke er berørt, siger Torben Nielsen, salgsdirektør hos Nutrimin.
- Men der er heldigvis tiltag, der kan hjælpe lidt den rigtige vej. Torben Nielsen henviser her til reduktion i brugen af monocalciumfosfat (MCP).
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
6. oktober 2026
10 min · I dag
Krav om undersøgelse af grisestop, debat om spildevand, ris på våd tørvejord og de første jordkøb til en ny skov ved Roskilde.