God start på høstsæsonen: Dobbelt tærskning med et udbytte over middel
Som én af de første frøavlere kom Ole Lauridsen på Mosehavegaard på Lolland i gang med at tærske sin skårlagte engrapgræs. Og det gav mening at tærske det to gange.
Det var i slutningen af juni måned. Termometret viste godt 30 grader, og solenen skinnede fra en skyfri himmel over Lolland, hvor Ole Lauridsen, Mosehavegaard ved Maribo, kom i gang med at tærske sin skårlagte Balin-engrapgræs. Det var anden gang, at afgrøden blev tærsket.
- Vi henter måske 15 procent af udbyttet anden gang, vi tærsker den samme engrapgræs – selv om det nok er lidt atypisk at tærske to gange, siger han.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.