I forvejen har Kædeby Maskinforretning gennem mange år serviceret storballepressere på Langeland. Nu får maskinforretningen også en forhandling af nye pressere.
I forbindelse med Agromek-udstillingen i sidste uge blev det offentliggjort, at Kædeby Maskinforretning er blevet forhandler af Krone-programmet på Langeland og de øvrige øer.
- Primært vil vi koncentrere os om halmsegmentet, som er en stor aktivitet her på øen, fortæller indehaver Carsten Wessel.
- Vi har jo tre halmværker, og derfor bjærges traditionelt meget halm herovre. Derfor glæder vi os til både at kunne sælge Krone kvalitetsprodukterne og vor erfaring på området.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
14. oktober 2026
9 min · I går
Fosfor i Vadehavet, juridisk kritik af L5 og grisestop, færre danske æbler og kvælstofkravenes konsekvenser for mælk og klima.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.