Det er næsten blevet moderne at kritisere dansk landbrug, og internt i branchen er der generelt også en negativ tendens til konstant at fremhæve alle de dårlige ting.
Det er den bornholmske landboformand, svineproducent Lars-Ole Hjorth-Larsen, godt og grundigt træt af, og han gik således mod strømmen med en særdeles positiv beretning på onsdagens generalforsamling i den bornholmske landboforening, der favner bredere end nogensinde.
Derfor
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · I går
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.