Allerede godt midt i oktober var der kommet mere nedbør i Danmark, end der normalt kommer på et helt år. Det betyder, at al efterfølgende nedbør er med til at trække antallet af gennemsnits millimeter regn på et år op. Og jo, det har regnet en del siden.

Det giver naturligvis nogle udfordringer, at der kommer store regnmængder. Men det har forskellige virksomheder, der beskæftiger sig med dræn en løsning på. Således også JA-CH Entreprenør ApS.

- Vi stiller spørgsmålet: Er dine marker klar til våde tider? Og vi har samtidig en klar anbefaling: Gør dine marker klar til våde tider, lyder det fra indehaverne Christoffer Jensen og Jacob Lund Petersen.

Og de to har en del til fælles. Begge er 22 år, begge blev faglært landmand i februar 2017 og i sommeren samme år blev de begge uddannet produktionsledere. Tillige har de begge gået på Landbrugsskolen Sjælland i Høng.

Uenighed om farve

At de to skulle »matche« jobmæssigt og i dag står som partnere i JA-CH Entreprenør ApS, havde de dog ikke troet.

- Vi var ikke enige om, hvilken farve landbrugsmaskiner, herunder også en teleskoplæsser skulle have, lyder det samstemmende fra de to og henviser til, at der for mange landmænd næsten er en »religion« over hvilke mærker, og dermed hvilke farver, der skal være i maskinparken.

Alligevel fandt de to sammen, og i januar 2018 tog de på fælles indkøbstur til det jyske for at se på en minigraver, men det endte med at de købte en gravemaskine og dermed var kimen lagt til den fælles virksomhed, hvor der skulle være fokus på blandt andet dræning, opgravning af søer og forskellige anlægsarbejder.

Blot en måned efter de to kompagnoner havde købt den 14 tons tunge gravemaskine, havde de købt en traktor og ni måneder senere – på Agromek 2018 – købte de endnu en gravemaskine.

- Vi ville begge køre gravemaskine, og vi havde allerede projekter nok i ordrebogen til at det kunne realiseres, fortæller duoen og oplyser, at de senere blandt andet også har købt en blokvogn.

- Det giver en langt højere grad af fleksibilitet og en større service i forhold til vores kunder, når vi selv kan køre vores tunge grej fra sted til sted. Det er nemmere, billigere og som nævnt en god service for vores kunder.

Arbejde på Kragerup Gods

Da Christoffer Jensen og Jacob Lund Petersen begyndte med de første drænprojekter under eget fima, havde de begge arbejde ved siden af. Og Christoffer Jensen arbejder stadig på Kragerup Gods, hvor de i eget firmaregi har fået mange opgaver, mens Jacob Lund Petersen kørte for en entreprenør. 

- I den tid, vi har været i gang, har vi fået stor hjælp og mange opgaver af forvalter Olav Ditlevsen på Kragerup Gods, ligesom han har formidlet mange kontakter for os.

Allerede efter det første møde med Olav Ditlevsen fik de drænprojekter, og siden er flere fulgt med.

Såvel Christoffer Jensen som Jacob Lund Petersen er optimister af natur, og selv om Christoffer Jensens mor nogle gange har sagt, at de skulle slappe lidt af, har de en tro på fremtiden.

Jacob Lund Petersen har sagt sit faste maskinstationsjob op, og kører fuldtid i deres nye fælles firma, mens Christoffer Jensen kører på halv tid på Kragerup Gods.

Vigtigheden af dræning

Og så tilbage til vigtigheden af dræning, som ifølge duoen får større og større betydning i fremtiden.

- Vi ser som følge af klimaforandringer i disse år stadig større og større regnskyl, hvor der bare kommer vand, og der skal drænene bare kunne følge med, pointerer de. 

I den relativt korte tid, Christoffer Jensen og Jacob Lund Petersen har været i dræningsbranchen, har de konstateret, at der mange steder ligger gamle lerrør, som er lagt ned for mange år siden.

- Desværre må vi konstatere, at de nogle steder knækker sammen fra en ende af. De kan simpelt hen ikke mere. Naturligvis kan man reparere på dem, men mange steder kan det faktisk bedre betale sig at lægge nye drænslanger, frem for at reparere på de gamle lerrør. 

Samtidig peger Christoffer Jensen og Jacob Lund Petersen på, at ødelagte og ikke vedligeholdte dræn på en mark, også kan påvirke naboer.

Problemer med vandløb

Videre peger de på, at der mange steder er store problemer, fordi de vandløb, som drænene løber til, er dårligt vedligeholdte og ikke renses ordentligt op. 

- Det er problematisk, og derfor lyder vores opfordring til vandløbslaug og lodsejere, at de skal være meget opmærksomme på, hvordan drænene trækker, og om vandet kan ledes væk. 

- I modsat fald bør man kontakte kommunen i de pågældende områder. Det er meget forskelligt, hvordan kommunerne administrerer vandløbene, men også hvordan de sætter bundkvoterne. 

Endelig peger Christoffer Jensen og Jacob Lund Petersen på vigtigheden af, at man som landmand har en god oversigt over, hvor ens dræn ligger.

- Det er vigtigt, at nye dræn bliver korrekt indtegnet på kort, så man kan finde dem igen. Til det formål har vi for nylig investeret i GPS, så vi præcist kan tegne ind, hvor vi lægger dræn.