DC-direktør: Ingen grund til at juble over forspring
Danish Crown kom ud første halvdel af sit regnskabsår med et forspring i forhold til Tyskland med 49 øre pr. kilo leveret svin.
I en pressemeddelelse fra Danish Crown i forbindelse med koncernens halvårsregnskab, der er præsenteret tirsdag, hæfter man sig ved, at koncernen i perioden er lykkedes med at udbetale en højere pris til sine andelshavere end konkurrenterne i Tyskland har gjort.
I forhold til Tyskland har Danish Crowns svinenotering således et forspring på 49 øre pr. kilo leveret svin. Jais Valeur, CEO i Danish Crown, mener dog ikke, at der er grund til for megen jubel.
- Selv om udviklingen er positiv, så er noteringsniveauet stadig utilfredsstillende lavt for vores ejere. Vi har haft en meget lang periode med meget lave afregningspriser på svinekød. Det har gjort - og gør ondt - på vores ejere. En kombination af bedre priser og de forventede, positive effekter af Landbrugspakken kan forhåbentlig bidrage til at vende udviklingen, siger Jais Valeur.
Danish Crown opnåede i første halvår af regnskabsåret 2015/16 et nettoresultat efter skat på 819 millioner kroner. Det er 33 millioner kroner mindre end samme periode sidste år. En periode hvor Danish Crowns omsætning ellers er steget.
Nøgletal for Danish Crown
| Mio. kr. | 1. halvår | 1. halvår |
| 2015/16 | 2014/15 | |
| Omsætning | 29.420 | 29.228 |
| Resultat af primær drift | 1.104 | 1.154 |
| Periodens resultat efter skat | 819 | 852 |
| Andelshaverleverancer, mio. kg | 647 | 683 |
| Antal medarbejdere | 25.842 | 25.923 |
t
.






































