Agrotek Hjørring får Kuhn-forhandling
Agrotek Hjørring har føjet Kuhn til deres maskinudvalg. Det fejres med åbent hus lørdag den 3. september.
Lørdag den 3. september fra klokken 10-16 holder Agrotek Hjørring åbent hus i afdelingen på F. Heidemansvej 14, 9800 Hjørring. Her vil der være mulighed for at se nærmere på maskinforretningens nye forhandling af Kuhns store og brede program af græs- og jordbehandlingsredskaber.
- Vi spænder en række nye Valtra-traktorer for de nye Kuhn-redskaber, siger salgschef landbrug Niels Vestergaard, der glæder sig til at vise de nye redskaber frem sammen med afdelingsleder Børge Vestergaard og servicemontør Christian Johannsen.
I dagens anledning tænder de også op i grillen og serverer øl, vand og kaffe.
Programmet fra franske Kuhn omfatter stort set alt til græs- og jordbehandling lige fra rivere og skårlæggere til pressere samt plove og harver.
Store forventninger
Agrotek forventer sig meget af den nye forhandling.
- Jeg tror, det kommer til at fylde rigtig meget i afdelingen, og det er et rigtig godt program, så vi har høje forventninger til både Kuhn og samarbejdet med importøren MI, siger Niels Vestergaard.
Samtidig har afdelingsleder i Hjørring, Børge Vestergaard, arbejdet med Kuhn i mange år.
- Børge brænder for mærket, og han har længe ønsket sig at få det igen, fortæller Niels Vestergaard.
Populært mærke
Agrotek oplyser, at der kører mange Kuhn-redskaber i Vendsyssel, og med den nye forhandling er maskinforretningen nu rustet til både at servicere de maskiner, der kører nu, levere reservedele og sælge nyt.
Den første Kuhn-plov er allerede solgt fra afdelingen.
- Den nye forhandling kommer til at betyde et stort løft for Hjørring-afdelingen, siger Niels Vestergaard.
Læs mere i avisen LandbrugNord





































