Den evindelige snak om vækst, ekspansion og fremtidssikrende opkøb er ikke altid den rigtige medicin. Læs dagens leder om en landmand med kun blot 52 køer, som alligevel har sorte tal på bundlinien.
At der findes en teoretisk målestok, der kaldes stordriftsfordel, ved de fleste. Og de fleste ved også, at det ikke blot er i teorien, man kan høste en økonomisk fordel, når man på sin bedrift kan tilrettelægge en produktion i stor skala og derved reducere udgiften pr. produceret enhed. Men stordrift er bestemt ikke et mål i sig selv og langt fra en garanti for succes og økonomisk overskud. Det ved alt for mange danske landmænd desværre alt om.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.