Sjællandsk stormøde med landbrugets minister
Miljø- og fødevareminister Esben Lunde Larsen deltager mandag den 3. oktober i et stormøde i Sorø.
Gefions lokaler i Sorø danner mandag den 3. oktober klokken 19-22 rammen om det næstsidste af i alt fem stormøder med blandt andre miljø- og fødevareminister Esben Lunde Larsen (V), der i slutningen af august indledte en danmarksturné i Sønderjylland.
I september har landbrugets minister deltaget på stormøde i Vendsyssel og på Fyn, og nu er turen altså kommet til Sjælland, inden møderækken slutter i Herning på den sidste dag i oktober.
Det er foreningerne i Landbrug & Fødevarer, som står bag de fem stormøder med Esben Lunde Larsen, og han står også for det første indlæg på det kommende møde i Sorø.
Indlæg om vandområdeplaner
Der ventes stort rykind til mødet i Sorø, hvor der formentlig vil være både mange spørgsmål og debat, inden miljø- og fødevareministeren kan overlade talerstolen til Landbrug & Fødevarers formand, Martin Merrild.
Efter en kort pause vil der være to indlæg om vandområdeplanerne – først et indlæg fra Styrelsen for Vand- og Naturforvaltning og dernæst et indlæg fra Lars Hvidtfeldt, viceformand i Landbrug & Fødevarer.
Det er gratis at deltage på stormødet i Sorø, der dog – af praktiske hensyn – kræver tilmelding, og det skal ske til Gefion senest torsdag den 29. september.





































