Det hænder, lad os sige det sådan, at det kan være svært at få fat i en myndighedsperson, når man har brug for sådan en. Det ved danske landmænd muligvis alt om. Om ikke andet, så ved man det her på avisens redaktion. Ofte lyder det i den anden ende af røret, når man kontakter eksempelvis kommunale folk, at de sidder i møde. Og bedre bliver det ofte ikke af, hvis man skal have fat i en statslig myndighed. Her synes møderækken også tit at være uendelig.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
6. oktober 2026
10 min · I går
Krav om undersøgelse af grisestop, debat om spildevand, ris på våd tørvejord og de første jordkøb til en ny skov ved Roskilde.