Spar penge på svinefoder
Gefion Svinerådgivning holder kursus, hvor teori og praksis viser, hvordan der kan spares foder i produktionen.
- Der er i alt seks etaper (se faktaboks, red.), der alle vil indeholde teori og praktiske øvelser, og det vil således foregå i både kontorlokaler og ude på staldgangen, oplyser Jakob Nielsen, svinerådgiver i Gefion, og påpeger, at det er vigtigt, at deltagerne har fingrene helt nede i det praktiske.
- Deltagerne skal finde potentialet for en foderbesparelse i deres egen besætning, sætte mål for hvor meget foderforbruget kan reduceres og lave en handlingsplan for, hvordan man kommer til målet, fortæller Jakob Nielsen videre.
Gennem kurset vil der blive fulgt op på de tiltag, som er iværksat i den enkelte besætning. Samtidig bliver den teoretiske baggrund gennemgået omkring foderstrategi, foderteknik, foderhygiejne, sundhed, arbejdsplanlægning samt emner omkring ledelse i hverdagen.
Oversigt over de seks etaper
- 15/11-2016, Gefion
- 14/12-2016, besætning
- 18/1-2017, besætning
- 15/2-2017, besætning
- 14/3-2017, besætning
- 26/4-2017, Gefion
Podcast
Alle afsnitAlle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.






































