SMS til MF 5710SL – ”Tænd oliefyr i traktor”.
Esbjerg kommune har netop fået leveret en ny traktor til vintertjeneste. Når chaufføren står op for at drikke morgenkaffe, sender hun traktoren en sms – så står den klar med opvarmet kabine og motor, når hun påbegynder dagens arbejdsopgaver! TBS Maskinpower har nemlig forsynet traktoren med et fjernstyret oliefyr, der aktiveres via en sms.
Komfort ud over det sædvanlige
Pilotens komfort og ergonomi er sikret på flere måder. Traktoren har affjedret foraksel, og dens kabinekomfort er høj. Samtidigt er den udrustet med MF´s meget anerkendte multifunktions-joystick, hvor piloten blandt andet kan betjene transmissionen (frem/bak/hastighed), frontlift, front-PTO og også en frontlæsser, hvis det kommer på tale.
Komfortniveauet må ikke forveksles med luksus, fremhæver Steen Lerche Hansen. - Det handler om, at hvis der er ordentlige arbejdsforhold for chaufførerne, så stiger deres produktivitet, og risikoen for fejlbetjeninger minimeres.
Også sikkerheden forøges, og i bynære områder er det specielt vigtigt, for fodgængere og cyklister kan være en udfordring i de tidlige morgentimer, når der ryddes sne.
”Bing! – tænd varme”
En helt speciel detalje ved den nye traktor er, at Anne Grethe blot behøver at sende traktoren en sms, når hun står op for at drikke morgenkaffe, inden hun skal ud for at rydde sne – så står traktoren klar med opvarmet kabine og motor, når hun kommer frem! TBS Maskinpower har nemlig forsynet traktoren med et fjernstyret oliefyr, der aktiveres med en sms. Hvor smart kan det blive?
Igen mener Steen Lerche Hansen ikke, at der er tale om luksus. - Det er simpelthen en rigtig god ide, for i stedet for at starte en iskold dieselmotor kan man nu starte en forvarmet motor, og det reducerer slitagen betragteligt. Og hvor påbegyndelsen af dagens vintertjeneste før skulle afvente, at kabinen var tøet op og fri for duggede ruder, kan Anne Grethe rulle ud i kulden og påbegynde arbejdsopgaverne umiddelbart efter, at hun er mødt ind.
Hydraulik til alle årets opgaver
Selvom kravene i forbindelse med vintertjeneste har fyldt meget i beslutningsprocessen om indkøb af den nye traktor, skal den også medvirke i de mange plejeopgaver, kommunen har med renholdelse af pladser og pleje af grønne områder. Her har hydraulikudrustningen stor betydning, og at den har en betydelig kapacitet bekræftes af, at dens integrerede hydraulik på 110 l/min. er i stand til at drive en af kommunens kraftige koste direkte. Det er enkelt og sparer penge til evt. ekstra olietanke osv.







































