Skulle nogen være i tvivl, om det er Agromek, der bruger udstillerne, eller det er udstillerne, der bruger Agromek til at indfri sine mål, kan Claas levere et ganske klart svar på det spørgsmål.

Claas går »full in« og bruger i udpræget grad den platform, Agromek udgør, til at indfri sine mål med at knytte kunder - og gerne nye - kunder til sig.

- To tredjedele af vort traktorsalg går til kunder, der foretager et mærkeskift. Det går ganske godt, og vi håber, vi med en smule afrunding kan opnå vort mål på ti procent af traktormarkedet i år, lyder det fra Claas Danmark-direktør Michael Husfeldt.  

En dag på Agromek

Morgenkaffe, adgangsbillet til Agromek, VIP-garderobe hele dagen og en blomst med hjem til konen efter en lang dag i Herning er det, Claas i løbet af ugen har brugt til at trække sine trofaste kunder til messe.

Driftsleder Jørgen Elgård fra Hesselagergaard på Fyn var sammen med sine to medarbejdere blandt de 250 udvalgte, der efter et mærkeskift for to år siden fik tilbuddet om at komme til morgenkaffe onsdag morgen i Herning.

- Vi bruger hele dagen til at kigge os omkring her på Agromek og har desværre ikke aktuelle planer om investeringer. Men om to år står en teleskoplæsser foran udskiftning, og her har Claas da også noget at byde på, siger Jørgen Ellegård.

Driftslederen på Hesselagergård, der endnu kun har viet sin sjæl til to Claas-produkter, to trinløse Axion traktorer, henholdsvis en 810 og en 830, har endvidere medvirket i en lille reklamefilm med anprisninger af de to traktorer.

Claas har gennem hele Agromek-ugen inviteret i alt 750 kunder til Herning.