Kvæglandmænd med et betydeligt majsareal og et ligeså betydeligt areal med almindelige kornafgrøder må være den sikre målgruppe for Pöttingers nye Aerosem PCS-såmaskine med Duplex-udstyr.

Der er nemlig en hel del kombinationsmuligheder i maskinen, hvor såkassen kan deles i tre.

Til majssåning vil der i såkassens midterste sektion skulle påfyldes startgødning, mens udsæden hældes i de to aflukker, en i hver side. Og wupti, det, der ellers ligner en almindelig kornsåmaskine i en rotorharvekombination, er nu en majssåmaskine.

Ønskes der ikke startgødning, men i stedet udsåning af græs mellem majsrækkerne, kan det også lade sig gøre.

Luft sender frøene på plads

De velafprøvede amerikanskbyggede majsdoseringsenheder sidder lige under såkassen, og frøene hjælpes derfor gennem de op til to meter lange slanger ned til såskæret ved hjælp af luft.

- Vi har en måler, der hele tiden registrerer nøjagtigheden, og sikrer, at nøjagtigheden holder sig inden for plus/minus to procent. Ellers går alarmen, forklarer Lars Andreasen, territorie manager, der har ansvaret for Pöttingers distribution i Danmark.

Universitet i Wien har i 2015 testet udbytterne i majs, der er sået i dobbeltrækker i stedet for i enkeltrækker og her fundet, at ved samme plantetal pr. hektar er der mellem otte og 22 procent større udbytte ved at arbejde med dobbeltrækker. Resultater, der blev bekræftet fra storparcelforsøg i Frankrig, Ungarn og Tyskland i 2016.

Præcision i korn 

Den nye Aerosem PCS-såmaskine, der kan påbygges såvel Pöttingers rotorharve som enheder med tallerkendiske og almindelige fjedertænder, kan naturligvis også bruges til almindelig kornsåning.

Her slås skillevæggene i såsædstanken hen over majsenhederne, og tillader brug af hele tankens volumen til såsæd, hvorefter der kan sås korn som en almindelig luftsåmaskine med såskær i 12,5 centimeters indbyrdes afstand.

Pöttingers Aerosem-maskine bygges, i lighed med producentens øvrige såmaskiner, på fabrikken i Bernburg i Tyskland. Østrigske Pöttinger har desuden produktionsfaciliteter i Tjekkiet og i hjemlandet Østrig.