Så er alle dyrene bedømt på Det Fynske Dyrskue

Se den komplette præmieliste med oprangering og point til samtlige deltagende dyr ved årets dyrskue.

Så er præmielisten over alle dyrene ved årets dyrskue klar.

Sådan læses listen:

  • Listen er opdelt i dyrearter, dyreracer og holdkategorier - med de bedst placerede dyr (højeste pointantal nævnt først).
  • Foran de enkelte ejeres navne er nævnt det pågældende dyrs nummer i dyrskuekataloget, og efter navnet antal point ved bedømmelsen.
  • 24 point er den absolutte topkarakter i dyrskuedommernes bedømmelsesskala. Derefter følger 23 point, 22 point osv.

Præmielisten er udarbejdet af LandbrugFyn. I weekendens løb vil listen blive opdateret med tildeling af ærespræmier.

Du kan også klikke ovenfor for at se bedømmelsen af dyregrupperne ved Det Fynske Dyrskue.

Malkekvæg


Dansk Rød Malkerace

Livsydelseskøer med min. 3500 kg fedt+protein

23 point: 400 Jacob Serup Pedersen, Kerte. (Ærespræmie)

4. kalvs køer og derover

23 point: 402 Lars Bebe, Bolteskov. 401 Peter Møllegård, Karup.

3. kalvs køer

23 point: 416 Erik Rasmussen, Stenstrup. (Ærespræmie) 412 Lars A. Iversen, Stensby. (Ærespræmie) 408 Lars A. Iversen, Stensby. 410 Johan Bebe, Bolteskov, Sallinge.

22 point: 409 Peter Møllegård, Karup. 414 Jacob Serup Pedersen, Kerte.

2. kalvs køer

Hold 4.1

23 point: 418 Lars Bebe, Bolteskov. (Ærespræmie) 417 Peter Møllegård, Karup. 419 Ole Nielsen, Frørup. 420 Lars A. Iversen, Stensby.

Hold 4.2

23 point: 425 Lars Bebe, Bolteskov. 431 Lars Bebe, Bolteskov. 430 Lars A. Iversen, Kerte. 423 Erik Rasmussen, Stenstrup.

1. kalvs køer

Hold 5.1

23 point: 437 Lars Bebe, Bolteskov. (Ærespræmie) 432 Erik Rasmussen, Stenstrup. (Ærespræmie) (Bedste yver) 436 Jacob Serup Pedersen, Kerte. 438 Johan Bebe, Sallinge.

22 point: 435 Ole Nielsen, Frørup. 434 Erik Rasmussen, Stenstrup.

Hold 5.2

23 point: 441 Jacob Serup Pedersen, Kerte. (Ærespræmie) 442 Lars A. Iversen, Stensby. 447 Lars A. Iversen, Stensby. 443 Ole Nielsen, Frørup. 444 Lars Bebe, Bolteskov.

22 point: 439 Lars A. Iversen, Stensby. 449 Ole Nielsen, Frørup.


Holstein

Livsydelseskøer med min. 3500 kg fedt+protein

23 point: 456 Jesper Sørensen, Hågerup. (Ærespræmie) 563 Jens Bo, Roerslev. 453 Inga Rasmussen, Hasmark. (Ærespræmie) 450 Gitte & Carsten Hedegaard, Måre.

3. kalvs køer og derover

23 point: 462 Stokholmgaard, Trunderup. 466 Jesper Sørensen, Hågerup. 454 Stokholmgaard, Trunderup. 459 Jesper Sørensen, Hågerup. (Ærespræmie)

22 point: 458 Inga Rasmussen, Hasmark. 457 Gitte & Carsten Hedegaard, Måre.

2. kalvs køer

Hold 3

23 point:473 Gitte & Carsten Hedegaard, Måre. (Ærespræmie) 474 Gitte & Carsten Hedegaard, Måre. 472 Inga Rasmussen, Hasmark.

22 point: 477 Gitte & Carsten Hedegaard, Måre. 566 Gitte & Carsten Hedegaard, Måre.

Hold 4

23 point: 469 Stokholmgaard, Trunderup. (Ærespræmie) 471 Gitte & Carsten Hedegaard, Måre.

22 point: 470 Gitte & Carsten Hedegaard, Måre. 467 Gitte & Carsten Hedegaard, Måre.

1. kalvs køer

Hold 1

23 point: 492 Jesper Sørensen, Hågerup. (Ærespræmie) 569 Magnus Bo, Roerslev. (Ærespræmie) 487 Gunnar Dyhre Hansen, Vester Skerninge.

22 point: 485 Gunnar Dyhre Hansen, Vester Skerninge. 489 Gunnar Dyhre Hansen, Vester Skerninge. 488 Svend Aage Vestergaard, Brændekilde. 486 Gitte & Carsten Hedegaard, Måre.

Hold 2

23 point: 481 Jesper Sørensen, Hågerup. 568 Inga Rasmussen, Hasmark. 567 Jens Bo, Roerslev.

22 point: 478 Gitte & Carsten Hedegaard, Måre. 484 Gitte & Carsten Hedegaard, Måre. 483 Gitte & Carsten Hedegaard, Måre.

 

Jersey

Livsydelseskøer med min. 3500 kg fedt+protein

23 point: 494 Anders Nielsen, Gelsted. 493 Grønbjerg I/S, Nørreby. 495 Peter Høj, Ny Stenderup.

4. kalvs køer og derover

23 point: 499 Jens Bo, Roerslev. 505 Inga Rasmussen, Hasmark. 497 Hans Chr. Halmø, Skårup.

22 point: 496 Jens Bo, Roerslev. 500 Niels Ulrik Andersen, Ronæs.

3. kalvs køer

23 point: 512 Hans Chr. Halmø, Skårup.513 Palle Bjerggaard Hansen, Såderup. 507 Hans Chr. Halmø, Skårup. 506 Grønbjerg I/S, Nørreby.

22 point: 510 John Hansen, Vester Hæsinge.511 John Trædholm, Gelsted. 514 Grønbjerg I/S, Nørreby. 509 Torben Christensen, Millinge.

21 point: 508 Jesper Bang, Håre.

2. kalvs køer

Hold 14a

23 point: 518 Anders Nielsen, Gelsted. 521 John Hansen, Vester Hæsinge. 515 Grønbjerg I/S, Nørreby.

22 point: 520 Peter Høj, Ny Stenderup.519 Jens Bo, Roerslev.

Hold 14b

23 point: 528 Niels Ulrik Andersen, Ronæs. 523 Palle Bjerggaard Hansen, Såderup. 522 Torben Christensen, Millinge.

22 point: 527 Torben Christensen, Millinge. 525 Peter Høj, Ny Stenderup.

1. kalvs køer

Hold 15a

23 point: 533 I/S Rødme Nygaard, Rødme. 532 Niels Ulrik Andersen, Ronæs. 534 Hans Chr. Halmø, Skårup. 540 Grønbjerg I/S, Nørreby.

22 point:  539 Palle Bjerggaard Hansen, Såderup. 538 Peter Høj, Ny Stenderup. 529 Peter Høj, Ny Stenderup.

Hold 15b

23 point: 546 John Hansen, Vester Hæsinge.541 Torben Christensen, Millinge.547 Anders Nielsen, Gelsted. 542 Grønbjerg I/S, Nørreby.

22 point: 544 Grønbjerg I/S, Nørreby. 549 John Trædholm, Gelsted.

21 point: 550 Torben Christensen, Millinge.

Hold 15c

23 point: 557 Hans Chr. Halmø, Skårup. 558 Torben Christensen, Millinge. 552 John Trædholm, Gelsted. 562 Jesper Bang, Håre.

22 point: 554 I/S Rødme Nygaard, Rødme. 556 Hans Chr. Halmø, Skårup.

 

Kødkvæg

 

Dexter

Tyre 3-5 år

23 point: 700 Flemming Aage Hansen, Haarby. (Ærespræmie)

Køer 4 år og derover

23 point: 703 Randi Bebe, Bolteskov. (Ærespræmie) 701 Jens Holger Madsen, Morud. 702 Flemming Aage Hansen, Haarby.

Køer på 2-4 år

23 point: 704 Kaj Christiansen Holmevang, Søndersø. (Ærespræmie) 705 Jens Holger Madsen, Morud.

 

Hereford

Tyre 13–18 mdr.

23 point: 707 Lisa M. Pedersen/Lars Aarby Sørensen, Gammel Korup. (Ærespræmie)

21 point: 708 Henrik Søgård, Espe.

Tyre 18-24 mdr.

23 point: 709 Mike Emil Brems, Lindved. (Ærespræmie)

Kvier 7-9 mdr.

23 point: 710 Merete Nielsen, Ståby.

Kvier 9-12 mdr.

23 point: 713 Jane & Leif Gross Jensen, Skalkendrup.

22 point: 712 Mike Emil Brems, Lindved.

Kvier 12-15 mdr.

23 point: 714 Lisa M. Pedersen/Lars Aarby Sørensen, Gammel Korup. (Ærespræmie) 715 Lisa M. Pedersen/Lars Aarby Sørensen, Gammel Korup.

22 point: 718 Lars Skjærup Rasmussen, Brændekilde.

21 point: 717 Klaus Brems, Lindved. 716 Merete Nielsen, Ståby.

Kvier 22-27 mdr.

23 point: 721 B.I. Hereford v/Keld Balle, Vester Hæsinge. (Ærespræmie)

Køer under 3 år m/kalv

23 point: 722 B.I. Hereford v/Keld Balle, Vester Hæsinge. (Ærespræmie)

Køer over 3 år m/kalv

23 point:724 Lisa M. Pedersen/Lars Aarby Sørensen, Gammel Korup. (Ærespræmie) 725 DT Hereford v/Denise Andersen & Tomas Jæger, Ferritslev. 723 Klaus Brems, Lindved.

 

Highland Cattle

Tyre 3-5 år

23 point: 726 Henrik Nielsen, Mesinge. (Ærespræmie)

22 point: 727 Karen Keinicke & Svend Eskildsen, Faaborg.

Tyre 2-3 år

23 point: 731 Syberg Highland Cattle, Tårup.

21 point: 728 Jan Toftegaard Støckel, Svindinge.

Tyre 1-2 år

23 point: 734 Syberg Highland Cattle, Tårup. (Ærespræmie) 736 Villy Rasmussen & Margith Bjerre, Labølle. (Ærespræmie) 735 Syberg Highland Cattle, Tårup.

22 point: 732 Jens Erik Kimer-Jørgensen, Skalkendrup. 739 Syberg Highland Cattle, Tårup.737 Syberg Highland Cattle, Tårup. 738 Villy Rasmussen & Margith Bjerre, Labølle.

21 point: 733 Jens Erik Kimer-Jørgensen, Skalkendrup.

Køer 4 år og derover

24 point: 741 Henrik Nielsen, Mesinge. (Ærespræmie)

Kvier 2-2 ½ år

24 point: 743 Syberg Highland Cattle, Tårup. (Ærespræmie)

22 point: 746 Villy Rasmussen og Margith Bjerre, Labølle. 744 Karen Keinicke & Svend Eskildsen, Faaborg.

Kvier 1-1 ¼ år

23 point: 747 Jens Erik Kimer-Jørgensen, Skalkendrup. (Ærespræmie) 750 Henrik Nielsen, Mesinge. 751 Henrik Nielsen, Mesinge.

22 point: 752 Jørgen Andersen, Gislev. 748 Karen Keinicke & Svend Eskildsen, Faaborg.

21 point: 749 Jørgen Andersen, Gislev.

 

Limousine

Tyre 2-3 år

24 point: 754 Flemming Smidt, Ferritslev. (Ærespræmie)

Tyre 12-18 mdr.

23 point: 755 Flemming Smidt, Ferritslev. 758 Lars-Kristian Mikkelsen, Kirkendrup.

22 point: 757 Lars-Kristian Mikkelsen, Kirkendrup. 756 Lars-Kristian Mikkelsen, Kirkendrup.

Tyre 6-9 mdr. 

23 point: 759 Anne Marie & Lars Boye Larsen, Skovs Højrup.

Køer over 3 år u/kalv

23 point: 760 Simon Thaysen Smidt, Eskilstrup. (Ærespræmie)

Køer over 3 år m/kalv

23 point: 762 Simon Thaysen Smidt, Eskilstrup. 763 Lars-Kristian Mikkelsen, Kirkendrup.

22 point: 764 Simon Thaysen Smidt, Eskilstrup.

Køer under 3 år m/kalv

23 point: 765 Mathias Nymann Olsen, Haarby.

Kvier 24-30 mdr.

23 point: 767 Anne Marie & Lars Boye Larsen, Skovs Højrup. 766 Mathias Nymann Olsen, Haarby.

Kvier 18-24 mdr.

23 point: 768 Simon Thaysen Smidt, Eskilstrup. (Ærespræmie) 769 Anne Marie & Lars Boye Larsen, Skovs Højrup.

22 point: 771 Lars-Kristian Mikkelsen, Kirkendrup. 770 Ole Nedergaard Nielsen, Ravnebjerg.

Kvier 15-18 mdr.

23 point: 773 Lars-Kristian Mikkelsen, Kirkendrup. (Ærespræmie) 772 Mathias Nymann Olsen, Haarby.

Kvier 12-15 mdr.

22 point: 775 Simon Thaysen Smidt, Eskilstrup. 776 Lars-Kristian Mikkelsen, Kirkendrup.

Kvier 9-12 mdr.

23 point: 778 Anne Marie & Lars Boye Larsen, Skovs Højrup. (Ærespræmie)

22 point: 779 Mathias Nymann Olsen, Haarby.

Kvier 6-9 mdr.

23 point: 781 Simon Thaysen Smidt, Eskilstrup. 782 Anne Marie & Lars Boye Larsen, Skovs Højrup. 780 Anne Marie & Lars Boye Larsen, Skovs Højrup.

 

Murray Grey

Tyre 2-3 år

23 point: 784 Familien Hadberg-Rasmussen, Urup.

Køer 4 år og derover

23 point: 785 Familien Hadberg-Rasmussen, Urup. (Ærespræmie) 786 Familien Hadberg-Rasmussen, Urup.

22 point: 787 Familien Hadberg-Rasmussen, Urup.

Kvier 1-1 ¼ år

23 point: 791 Familien Hadberg-Rasmussen, Urup.

22 point: 790 Familien Hadberg-Rasmussen, Urup.

 

Simmental

Tyre 3-5 år

21 point: 792 Åge Lehnskov Jensen, Ny Stenderup.

Tyre 2-3 år

22 point: 793 Søndergaard Simmental, Gummerup.

Tyre 6-12 mdr.

22 point: 794 Kold College, Hjallese. 795 Søndergaard Simmental, Gummerup.

21 point: 796 Søndergaard Simmental, Gummerup.

Køer 4 år og derover

23 point: 797 Hans Berg, Voldtofte. (Ærespræmie)

22 point: 798 Henrik Skaaning, Håstrup. 799 Henrik Skaaning, Håstrup. 801 Rasmus Berg, Voldtofte.

21 point: 800 Søndergaard Simmental, Gummerup.

Køer 3-4 år

24 point: 806 Kold College, Hjallese. (Ærespræmie)

21 point: 803 Søndergaard Simmental, Gummerup. 804 Søndergaard Simmental, Gummerup.

Kvier 1½-2 år

23 point: 807 Kold College, Hjallese. (Ærespræmie) 808 Kold College, Hjallese. (Ærespræmie)

Kvier 1 ¼-1 ½ år

23 point: 809 Johan Berg, Voldtofte. (Ærespræmie)

Kvier 6-12 mdr.

23 point: 810 Hans Berg, Voldtofte. (Ærespræmie)

 

Heste

Frederiksborg

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

23 point: 001 Grete & Jens Dall Rasmussen, Gudbjerg.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

22 point: 003 Sarah Jylland Storm, Helnæs.

21 point: 002 Michelle Høyer Hansen, Skellerup.

Vallakker på 4 år og derover

22 point: 006 Sarah Jylland Storm, Helnæs.

Vallakker på 2 år

22 point: 008 Ann-Karita Ådahl Buur, V. Åby

 

Oldenborg

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

23 point: 010 Hans Jørgensen, Assens.

009 Jørgen K. Andersen, Broby.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 012 Martin Petersen, Ringe.

22 point: 011 Henriette Sørensen, Ørbæk.

Vallakker på 4 år og derover

22 point: 013 Line Lindstrøm Jørgensen, Ringe.

 

Travere

Vallakker på 4 år og derover

23 point: 014 Jannie Kvist Skov, Broby.

22 point: 015 Karina Andersen, Aunslev.

21 point: 016 Karina Andersen, Aunslev.

 

Frieser

Hingste på 2 år

22 point: 017 Caroline Finnemann, Brenderup.

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

22 point: 018 Maria Petersen, Hundstrup.

019 Charlotte Kaae Westerled, Ullerslev.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 022 Belinda Johansen, Assens.

22 point: 025 Maria Petersen, Hundstrup.

21 point: 024 Trine Jøhnk, Aarup. 021 Jeanet Kristensen, Odense SV.

20 point: 023 Caroline Finnemann, Brenderup. 020 Helle Simonsen, Skåstrup.

Vallakker på 4 år og derover

22 point: 028 Regitze & Ulla Bjørndal, Ringe. 026 Belinda Johansen, Assens.

21 point: 029 Denise Askebjerg Schmidt, Odense M. 030 Birthe Dalgaard Mogensen, Ringe. 027 Katrine Bilstrup, Odense SV.

 

Pura Raza Española

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 031 Stald Rohan v/Mette Andersen, Glamsbjerg.

Hopper på 3 år

22 point: 032 Stald Rohan v/Mette Andersen, Glamsbjerg.

 

Fuldblodsaraber

Hingste på 6 år og derover

24 point: 035 Barakah Arabians, Otterup.

23 point: 034 Jesper Hyldegaard, Stensby. 033 Anne Birgitte Schou, Assens.

Hingste på 2 år

22 point: 036 Barakah Arabians, Otterup.

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

23 point: 038 Barakah Arabians, Otterup.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

24 point: 044 Barakah Arabians, Otterup.

23 point: 043 Heidi Jessen, Bramming.

22 point: 040 Palle Nielsen, Ringe.

21 point:

042 Heidi Jessen, Bramming.

20 point:

046 Line Jensen, Odense NØ.

Hopper på 3 år

23 point:

048 Barakah Arabians, Otterup.

Hopper på 2 år

23 point:

050 Barakah Arabians, Otterup.

22 point:

049 Barakah Arabians, Otterup.

Vallakker på 4 år og derover

23 point:

056 Anne Birgitte Schou, Assens.

057 Annette Christensen, Broby.

22 point: 054 Tanja Ulriksen, Vemmelev.

21 point: 052 Mette Skibsted, Blommenslyst. 053 Isabella Schmidt Schumann, Ringe. 055 Bente Mouridsen, Rudkøbing.

Hoppesamling

23 point: 058 Barakah Arabians, Otterup.

 

Shagya araber

Hingste på 6 år og derover

23 point: 059 Pia Wange, Svebølle.

Vallaker 4 år og derover

21 poinr: 060 Barakah Arabians, Otterup.

 

Hispano

Hopper på 3 år

22 point: 061 Susanne Pedersen, Faaborg.

Vallakker på 2 år

21 point: 062 Line Jensen, Odense NØ.

 

Pinto

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 067 Dolly Rosenlyst, Gelsted.

22 point: 063 Dolly Rosenlyst, Gelsted. 066 Anine Hansen, Ullerslev. 064 Stald Højager, Sallinge.

21 point: 065 Dolly Rosenlyst, Gelsted.

 

Barokpinto

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 068 Tina Kirkegaard Eriksen, Stenstrup.

Hopper på 2 år

22 point: 069 Dina Holgersen, Vester Skerninge.

 

Quarter Horse

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 071 Susanne & Benny Schultz-Hansen, Morud. 072 Britta Rosendahl, Aunslev.

Vallakker på 4 år og derover

21 point: 073 Benedicte Nielsen, Odense SØ.

 

American Paint Horse

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 077 Anne Sophie Buurgaard Jensen, Glamsbjerg. 078 Vibeke Schou, Gudbjerg.

21 point: 076 Dolly Rosenlyst, Gelsted.

Vallakker på 4 år og derover

23 point: 079 Pernille Them Poulsen, Måle. 082 Astrid Gunlev, Gudme.

22 point: 080 Sine Madsen, Odense NØ. 081 Vibeke Schou, Gudbjerg.

 

Palomino

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

22 point: 084 Jasmin Skyggebjerg, Vissenbjerg.

Vallakker på 2 år og derover

23 point: 085 Simone Packness, Martofte.

 

Dansk Varmblod

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 093 Linda & Peter Bebe, Langeskov. 088 Henrik Sørensen, Egense Mark.

22 point: 091 Gine & Martin Theil Wichmann, Odense SV. 086 Janni Mortensen, Odense NØ.

089 Jens Godskesen, Agedrup.

21 point: 092 Emma Andersen, Odense NV. 087 Maria Fiilsø Jensen Andersen, Otterup.

090 Emma Barslund, Årslev.

Hopper på 3 år

23 point: 094 Stutteri Hjort v/Jørgen Pedersen, Faaborg.

Vallakker på 4 år og derover

23 point: 097 Line Steffensen, Odense S.

22 point: 098 Jens Godskesen, Agedrup.

21 point: 096 Anine Hansen, Ullerslev. 095 Familien Storm Leth, Kværndrup.

 

Den Jyske Hest

Hingste på 3 år

22 point: 099 Tina Krog Nielsen, Otterup.

Hingste på 2 år

23 point: 101 Skougaard Bernth Sørensen, Haarby.

22 point: 100 Bodil & Jørgen Rasmussen, Lindøhoved.

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

24 point: 103 Stald Kærsgård v/Familien Nymark, Svendborg.

21 point: 102 Gitte Ebbesen, Ringe.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

22 point: 104 Marlene & Vagn Rasmussen, Mejlskov. 105 Stald Kærsgård v/Familien Nymark, Svendborg. 106 Bodil & Jørgen Rasmussen, Lindøhoved.

21 point: 107 Marlene & Vagn Rasmussen, Mejlskov.

Hopper på 3 år 

23 point: 108 Bodil & Jørgen Rasmussen, Lindøhoved.

Hopper på 2 år 

23 point: 109 Gitte Ebbesen, Ringe. 110 Skougaard Bernth Sørensen, Haarby.

22 point: 111 Bodil & Jørgen Rasmussen, Lindøhoved.

Vallakker på 4 år og derover 

23 point: 113 Stald Kærsgård v/Familien Nymark, Svendborg.

22 point: 114 Mathilde Andersen & Signe Christensen, Svendborg. 116 Stald Kærsgård v/Familien Nymark, Svendborg.

Vallakker på 3 år

22 point: 117 Martin Petersen, Ringe.

 

Den Belgiske Hest

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

23 point: 120 Hanne Storm Brems, Bjerne.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 122 Hanne Storm Brems, Bjerne. 124 Lars Godskesen, Ferritslev.

22 point: 123 Hanne Storm Brems, Bjerne. 121 Susanne & Claus Godskesen, Dræby.

Vallakker på 4 år og derover

23 point: 126 Casper Mohr, Agedrup.

 

Shire

Hopper på 3 år

23 point: 127 Pia Graff Kristensen, Tommerup.

Vallakker på 4 år og derover

24 point: 130 Tine Kristensen Kondrup, Østerballe. 128 Tine Kristensen Kondrup, Østerballe.

23 point: 131 Pia Graff Kristensen, Tommerup.

22 point: 129 Louise Skjold Christensen, Svendborg.

 

Tinker

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

24 point: 133 Lone Karstensen, Østerballe. 135 Jens Olav Pedersen, Martofte.

23 point: 134 Emma-Rosa & Susanne Juhl Hansen, Glamsbjerg. 137 Øbjerggaard v/Gry Wolff, Ebberup. 138 Lone Karstensen, Østerballe.

22 point: 139 Emma-Rosa & Susanne Juhl Hansen, Glamsbjerg. 132 Birgitte Ørum Nielsen, Broby.

Vallakker på 4 år og derover

24 point:152 Lisbeth & Jan Holm, Vester Hæsinge.149 Lisbeth & Jan Holm, Vester Hæsinge.

23 point: 150 Lisbeth & Jan Holm, Vester Hæsinge.146 Sisse Lund Pedersen, Haarby. 144 Emma-Rosa & Susanne Juhl Hansen, Glamsbjerg.

22 point: 143 Pia Quvang Alsløw Nielsen, Ringe. 148 Bjarne Thomsen, Bogense. 141 Lisbeth & Jan Holm, Vester Hæsinge. 145 Lisbeth & Jan Holm, Vester Hæsinge. 147 Jens Olav Pedersen, Martofte.

21 point: 142 Lisbeth & Jan Holm, Vester Hæsinge. 151 Dorte Rande, Føns.

 

Fjordhest

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

24 point: 154 Dalum Landbrugsskole, Odense S.

22 point: 153 Camilla Duerlund Nielsen, Oure.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 158 Elisabeth Jørgensen, Faaborg. 161 Tanja Bettina Bæk Christensen, Kogsbølle. 162 Arvid Kruse Nielsen, Ørbæk.

22 point: 157 Sabrina Lindharth Nielsen, Odense S. 160 Susanne Jakobsen, Glamsbjerg. 159 Pia Ransborg Hansen, Årslev. 156 Niels Frovin, Simmerbølle.

Hopper på 3 år

24 point: 163 Tanja Bettina Bæk Christensen, Kogsbølle.

23 point: 164 Karen K. Bach-Mose, Otterup.

Hopper på 2 år

23 point: 165 Henriette Ellegaard Hindsgaul, Årslev.

Vallakker på 4 år og derover

23 point:  172 Eva Sørensen, Skrøbelev. 171 Viktoria Haumann Høgh, Munkebo. 169 Lime Westergaard, Søndersø.

22 point. 170 Camilla Duerlund Nielsen, Oure.167 Stephanie Cornaby Elster, Odense V.

21 point:166 Stephanie Wilhelmsen, Ryslinge.168 Stephanie Sarah Nielsen, Stenstrup.

 

Den Islandske Hest

Hingste på 2 år

23 point: 173 Laura Nielsen & Susanne Dannaher, Svendborg.

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

23 point: 174 Rikke Severin, Kværndrup.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 175 Pernille Janbæk Jørgensen, Langeskov. 178 Laura Nielsen & Susanne Dannaher, Svendborg.

22 point: 176 Anne Vraa, Odense SV. 179 Maria Smet Jensen, Otterup. 177 Sidsel Viktoria Okkels, Odense N.

Hopper på 3 år

21 point: 180 Tage Hemmingsen, Langeskov.

Hopper på 2 år

23 point: 181 Tage Hemmingsen, Langeskov.

22 point: 182 Linda Boel, Kertinge.

Vallakker på 4 år og derover

24 point: 188 Vicky Darré, Langeskov.

23 point: 189 Pernille Møller Rasmussen, Kerteminde.

22 point: 185 Tage Hemmingsen, Langeskov. 187 Diana Snoer Hansen, Stenstrup. 184 Lene Thomsen & Kevin Pedersen, Ørbæk. 186 Cecilia Rosell, Tommerup. 190 Betina Byrk, Otterup.

Vallakker på 2 år

23 point: 193 Tage Hemmingsen, Langeskov.

22 point: 192 Anne Vraa, Odense SV.

 

Haflinger

Hingste på 4 år og derover

24 point: 194 Benjamin & Maria Frederiksen, Bogense.

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

24 point:196 Pia & Michael Pedersen, Kølstrup.

23 point:195 Benjamin & Maria Frederiksen, Bogense.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 204 Lotte Andersen, Aarup. 205 Merete Frandsen, Nyborg. 199 Benjamin & Maria Frederiksen, Bogense.

22 point: 202 Gitte Rask Nielsen, Stenstrup. 207 Sarah Brogaard Jensby, Skamby. 203 Heidi Lüderer Albrekt, Aarup.

21 point: 201 Anita Vedel Hansen, Stenstrup. 206 Ann-Charlott Christiansen, Tranekær.197 Gitte Rask Nielsen, Stenstrup.198 Aja Lauritsen, Sallingelunde. 200 Maria W.K. Petersen, Kværndrup.

Hopper på 3 år

23 point: 209 Pia & Michael Pedersen, Kølstrup.

22 point: 208 Aja Lauritsen, Sallingelunde.

Hopper på 2 år

22 point: 211 Pia & Michael Pedersen, Kølstrup. 210 Britt Frandsen, Nyborg.

Vallakker på 4 år og derover

23 point: 214 Merete Frandsen, Nyborg. 213 Andrea Skyggebjerg, Vissenbjerg.

21 point: 212 Christina Kjelstrup Hansen, Ringe.

 

Dansk Sportspony

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

24 point: 215 Stine Twisttmann, Ebberup.

22 point: 217 Stald Højager, Sallinge.

21 point: 216 Maria Nielsen, Ringe.

 

New Forest

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

24 point: 222 Anne & Claus Koch, Faaborg.

23 point: 226 Kold College, Odense S. 220 Lene Lange & Fritz Hansen, Odense N. 221 Familien Jensen, Stegsted.

22 point: 228 Diana Ahlstrøm Nielsen, Sdr. Højrup. 225 Amalie Zoega Beiskjær, Marslev. 224 Julie Eskildsen, Odense NV. 227 Vivi & Leif Jensen, Glamsbjerg. 223 Selina Kennedy, Odense M.

21 point: 230 Louise Hæstrup, Broby. 229 Catrine Høger, Odense NV.

Hopper på 3 år

23 point: 233 Familien Jensen, Stegsted. 232 Diana Ahlstrøm Nielsen, Sdr. Højrup.

21 point: 231 Cecilie Andersen, Ringe.

Vallakker på 4 år og derover

23 point: 235 Nanna Twisttmann Hansen, Glamsbjerg.

22 point: 234 Nina Højer Hansen, Odense C. 236 Josephine Jæger, Kerteminde.

Vallakker på 3 år

23 point: 237 Kold College, Odense S.

 

Welsh Pony & Cob avlen

Sec. A – Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 238 Nina Trædholm, Grønnemose.

Sec. A – Hopper på 3 år

23 point: 247 Stutteri Gribsvad v/Benth Olesen, Ejby.

22 point: 239 Hulda Kathrine & Mette Jensen, Grønnemose.

Sec. A – Hopper på 2 år

24 point: 241 Stutteri Gribsvad v/Benth Olesen, Ejby. 240 Keld Frandsen, Agedrup.

Sec. A – Vallakker på 4 år og derover

22 point: 242 Louise Østergård, Hesselager.

Sec. B – Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

22 point:244 Camilla Pedersen, Svendborg. 243 Chirie & Brian Laulund-Pedersen, Spodsbjerg.

Sec. B – Hopper på 2 år

23 point: 245 Chirie & Brian Laulund-Pedersen, Spodsbjerg.

Sec. C – Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 246 Hulda Kathrine & Mette Jensen, Grønnemose.

Sec. C – Hopper på 2 år

21 point: 248 Jens Godskesen, Agedrup.

Sec. C – Vallakker på 4 år og derover

249 Kim Janby, Odense NØ.

Sec. D – Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

23 point: 250 Heidi Lüderer Albrekt, Grønnemose.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

22 point: 251 Cecilie Louise Rasmussen, Odense NØ.

Hopper på 2 år

22 point: 252 Heidi Lüderer Albrekt, Grønnemose.

Vallakker på 4 år og derover

21 point: 253 Josefine Dyring, Ebberup.

 

Dartmoor

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

24 point: 254 Ann Edal, Harndrup.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

22 point: 255 Helle Rimmen, Odense NV.

Hopper på 3 år

23 point: 256 Bianca Strandholdt, Gudbjerg. 258 Susanne Bommelund, Vissenbjerg.

22 point: 257 Mette Gyldenløve, Ejby.

Vallakker på 4 år og derover

23 point:  260 Camilla Warncke Mikkelsen, Gudbjerg.

22 point: 259 Anine Hansen, Ullerslev.

 

Shetlandspony

Hingste på 4 og 5 år

23 point: 261 Team Sønderskov, Ørslev.

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

23 point: 263 Maria Lykke Nielsen, Ørbæk.

22 point: 262 Maria Lykke Nielsen, Ørbæk.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point:  270 Sasja M. Hjorslev, Ryslinge. 272 Lene Pedersen, Otterup.

22 point: 265 Sasja M. Hjorslev, Ryslinge. 266 Team Sønderskov, Ørslev. 269 Heidi Møller Larsen, Kværndrup.

21 point: 268 Stutteri Bøgeskov, Hjerup. 267 Stutteri Bøgeskov, Hjerup. 271 Tommy Hansen, Stenstrup.

20 point: 273 Stephanie Sarah Nielsen, Stenstrup.

Hopper på 3 år

22 point: 274 Sigrid Wienecke, Tommerup.

Hopper på 2 år

23 point: 275 Stald RR v/Rikke Rodt, Haarby.

Vallakker på 4 år og derover

22 point: 277 Stella Højkilde Knudsen, Nr. Højrup.

Vallakker på 3 år

22 point: 278 Jeanie Lindhart, Tommerup.

 

Miniatureheste

Hingste på 6 år og derover

23 point: 279 DT Miniatures v/Denise Andersen & Tomas Jæger, Ferritslev.

Hingste på 4 og 5 år

23 point: 280 Jens Godskesen, Agedrup.

Hingste på 2 år

23 point: 281 JP Miniatures v/Jill Poulsen, Odense C.

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

23 point:284 JP Miniatures v/Jill Poulsen, Odense C.

22 point: 282 Charlotte Andersen, Frørup. 283 Stutteri Tøjsbo, Sanderum. 285 Stine Andersen, Hårslev.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 291 Jane & Sabine Friis Jensen, Årslev.

22 point:  289 Caroline Andersen, Ringe.286 Maria Møller Davidsen, Tørresø. 287 Lya Kragh Mortensen, Vester Skerninge. 290 Cecilie Hempel Hansen, Odense M. 292 Jill Havæk Jespersen, Langeskov.

21 point: 293 Pia Graff Kristensen, Tommerup.

20 point: 288 Frederikke Rask, Odense V. 294 Jill Havæk Jespersen, Langeskov.

Hopper på 3 år

23 point:  295 Jane & Sabine Friis Jensen, Årslev.

22 point:  296 Jens Godskesen, Agedrup.

Hopper på 2 år

23 point: 297 Jane & Sabine Friis Jensen, Årslev. 298 Charlotte Andersen, Frørup.

22 point: 299 Stutteri Tøjsbo, Sanderum. 300 DT Miniatures v/Denise Andersen & Tomas Jæger, Ferritslev.

Vallakker på 4 år og derover

22 point: 302 Jill Havbæk Jespersen, Langeskov. 303 Maria Møller Davidsen, Otterup.

21 point: 301 Jill Havbæk Jespersen, Langeskov. 304 Lya Kragh Mortensen, Vester Skerninge.

Vallakker på 3 år

22 point: 305 Stine Andersen, Hårslev.

 

Æsler

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point: 307 Stutteri Lille Nørregaard v/Tove & Knud Erik Grønbek Rasmussen, Sallinge.


Får

 

Il de France

Får 2 år med lam

22 point: 801 Elly Stage, Alslev.

Vædder 2 år

23 point: 802 Elly Stage, Alslev.

Vædder 1 år

23 point: 803 Elly Stage, Alslev.

 

Texelfår

Får 3 år og derover med lam

23 point: 805 Michael Frederiksen, Kværndrup.

22 point: 804 Michael Frederiksen, Kværndrup.

Får 2 år med lam

23 point: 806 Svend Dahl Jensen, Hundstrup.

Får 1 år uden lam

23 point: 807 Svend Dahl Jensen, Hundstrup.

Vædder 2 år

23 point: 808 Michael Frederiksen, Kværndrup.

 

Rygja-får

Får 1 år uden lam

23 point: 812 Lungholt Lam, Glamsbjerg.

 

Sånefår

Får 2 år med lam

23 point: 809 Lungholt Lam, Glamsbjerg.

Får 1 år med lam

23 point: 810 Lungholt Lam, Glamsbjerg.

Får 1 år uden lam

23 point: 811 Lungholt Lam, Glamsbjerg.

 

Fjerkræ

 

Danske landhøns

23 point: Mogens Clausen.

 

Italiener Rødsaldet

21 point: Ida Grønberg.

 

Wyandot gul

21 point: Kirsten Nielsen.

 

Wyandot guld sort randet

23 point: Ib Thomsen.

 

Danske Dværg Landhøns

22 point: Hans B. Jespersen.

 

Fodbefjerede dværge citron sort porcelænsfugl

24 point: Egon Pedersen.

 

Gammel engelsk dværge kamphøns guld sort hvedefarvet

24 point: Ole Justesen.

 

Gammel engelsk dværge kamphøns guld blå hvedefarvet

23 point: Carl Erik Dysendal.

 

Moderne engelsk dværge kamphøns

22 point: Trine Hvelplund Clausen.

 

Ko Shamo

22 point: Anders Banke.

 

Dværg Wyandot  sølv sort randet

23 point: Lars Mortensen.

 

Dværg Wyandot brun sort porcelænsfugl

23 point: Johanne Rasmussen.

 

Moskus and sort broget

22 point: Ole Justesen.

 

Dværg silkehøns hvid

22 point: Anker Kristiansen.

 

Kalkun narragansetfarvet

21 point: Knud O. Andersen.

 


Læs også