- Vi ser frem til, at regeringen nu kommer videre med skattepakken, hvor vi håber, der er fokus på at løse nogle af udfordringerne i fødevareerhvervet, lyder det fra Landbrug & Fødevarer i kølvandet på aftaleteksten til en ny finanslov.
Mens bølgerne fortsat går højt på Christiansborg omkring en skatteaftale, så er linjerne til ny finanslov som bekendt trukket ved indgangen til weekenden. Og det er en finanslovsskitse, som man glæder sig over hos Landbrug & Fødevarer.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.