Det er snart fem år siden, iværksættervirksomheden Future Farming i Holsted satte de første varmelamper op, og virksomheden er nu også på vej ind på det amerikanske og canadiske marked

- Vi er blevet patenteret i både USA og Canada og mangler blot de sidste ting for at kunne starte salget derovre, lyder det fra ejerne, Karin og Kurt Andreasen.

Det gælder den endelige godkendelse, men det forventer Kurt Andreasen blot bliver en formsag, og de er klar til at deltage på en masse derovre i juni/juli.

Future Farming holder til på Guldagervej ved Holsted, hvor lamperne, »Aniheater«, samles af danske »stumper« og gøres klar til at varme de nyfødte dyr. De er primært produceret til brug i svinestalde, men den bløde varme betyder, at lamperne er velegnede til alle nyfødte dyr.

Det gælder bl.a. mink, kyllinger, hundehvalpe og kattekillinger. 

Farvel til glødepæren

Firmaet betegner selv lampen »Aniheater« som den nye generation varmelampe til farrestalden. En lampe, der har en effektiv varmespredning og sikrer en besparelse på strømregningen. Besparelsen kan være på helt op til 50 procent, og da elforbruget mindskes, er der mulighed for at få tilskud fra forsyningsselskabet.

Rengøringen er også lettere, da de kan klare rengøring med en højtryksrenser. Det holder traditionelle glødepræer ikke til, og de har ifølge firmaet en lang levetid og kan samlet set tjene sig ind.

Holsted-firmaet oplever en god efterspørgsel efter lamperne og har netop ansat en mand ekstra til at hjælpe med arbejdet.

- Vi har lamper i flere stalde her i landet, og vi har forhandlere i bl.a. Ukraine, Letland og Rusland, fortæller Karin Andreasen, der sammen med Kurt Andreasen glæder sig over rigtig mange forespørgsler på de nye lamper.