Malaysia efterspørger viden om mælkeproduktion
Danske agro-teknologi virksomheder er på vej ind på det malaysiske marked, men der er plads til mange flere, lyder det fra Eksportrådet
Derfra konstaterer man, at danske agro-teknologi virksomheder er på vej ind på det malaysiske marked – men at der er plads til mange flere.
Det er specielt etablering af store kvæg- og mejerienheder, der fokuseres på, og derfor efterspørger man viden om malkedrift, foderudnyttelse og stalddrift.
- Der er et marked for vandfiltrerings-, rense- og pakkemaskiner, høstmateriel, foderanlæg, maskinel til mejeri, slagterimaskiner og maskiner til fødevareforarbejdning, knowhow om staldrift med videre, skriver Eksportrådet på Udenrigsministeriets hjemmeside.
Ifølge rådet er ambassaden i kontakt med malaysiske myndigheder, distributører og malaysiske producenter, der viser interesse for danske produkter og virksomheder inden for landbrugs- og fødevaresektoren.