Digital vækstplan skal dække Danmark ind
Erhvervs- og vækstminister Henrik Sass Larsen præsenterer en ny vækstplan, der blandt andet skal forbedre bredbåndsdækningen i yderområder
Det er i hvert fald ambitionen bag Vækstplan for digitalisering i Danmark, som erhvervs- og vækstminister Henrik Sass Larsen offentliggør tirsdag.
- Digitalisering og anvendelse af it er central for væksten i dansk økonomi. Med vækstplanen vil vi sætte skub i brug af ny teknologi og digitale løsninger i virksomhederne. Det vil styrke konkurrenceevnen og være med til at fremtidssikre dansk erhvervsliv, siger erhvervs- og vækstminister Henrik Sass Larsen (S) i en pressemeddelelse og fortsætter:
- Vi frigør nye frekvenser til mobilt bredbånd fra 2020 for at forbedre dækningen i især yderområderne, og fordi danskernes forbrug af mobildata fordobles hvert andet år.
Flere initiativer
Vækstplanen indeholder 23 initiativer fordelt over fire indsatsområder:
- God mobil- og bredbåndsdækning i hele landet.
- Styrket anvendelse af it og data i dansk erhvervsliv.
- Digitale kompetencer og læremidler skal fremmes.
- Offentlig digitalisering med et erhvervsfokus.
Henrik Sass Larsen vil nu indkalde Folketingets partier til forhandlinger om indholdet af vækstplanen.