I den forgangne weekend var der Økologisk Høstmarked rundt
omkring i landet, hvor 76 øko-gårde gav mulighed for at få et kig på økologiske
dyr – og få smagsprøver på økologiske produkter.
Den mulighed benyttede 47.000 gæster sig af. Det oplyser
Økologisk Landsforening.
- At der på trods af det regnfulde vejr i weekenden
alligevel var så mange, der valgte at tage ud og opleve et økologisk landbrug
på første hånd, vidner om en stor interesse for økologi og for at komme tættere
på fødevarerne, siger projektleder i Økologisk Landsforening Birgitte Nygaard.
Hun peger desuden på, at Økologisk Høstmarked er med til
at give børn et forhold til, hvor vores fødevarer kommer fra:
- De færreste børn har i dag en direkte tilknytning til
landbruget, men til Økologisk Høstmarked oplever børnene den økologiske
fødevareproduktion i børnehøjde. På nogle gårde har de eksempelvis prøvet at
male korn eller valse havregryn, hive økologiske grøntsager op af jorden eller
se øko-køerne blive malket.
Ifølge Økologisk Landsforening har flere end en
million gæster været med til at fejre høsten af sommerens avl og afgrøder på
økologiske gårde, siden Økologisk Høstmarked fandt sted for første gang i 1993.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
21. oktober 2026
9 min · I går
Kvælstofkrav, slam på markerne og mangel på praktikanter præger grisebranchen. Organisationer vil tættere sammen, og årets elev bliver hyldet.
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · I går
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · I går
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · I går
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.