Landmænd har fået et helt forkert brev
NaturErhvervstyrelsen har fejlagtigt sendt et høringsbrev til op mod 100 ansøgere
En række landmænd har fået brev om, at de ikke har indsendt skemaet »Gødningskote og Efterafgrøder«. Vel at mærke selv om ansøgeren har sendt skemaet ind.
Det oplyser afsenderen: NaturErhvervstyrelsen.
- Vi har desværre sendt fejlagtigt høringsbrev til op mod 100 ansøgere, skriver NaturErhvervstyrelsen på sin hjemmeside.
Ifølge styrelsen er der tale om ansøgere med »Ekstensivt Landbrug«, hvor indsendelse af gødningsskemaet er en betingelse for støtte.
Og de landmænd, der ved en fejl har fået brev fra NaturErhvervstyrelsen, kan godt regne med at få endnu et af slagsen:
- De samme ansøgere vil efter ti kalenderdage modtage en påmindelse. Fejlen kan desværre først rettes den 15. maj. Vi beklager ulejligheden, lyder det fra NaturErhvervstyrelsen.
Landmænd eller konsulenter, der er usikre på, om de mangler at indsende gødningsskemaet, er velkomne til at kontakte NaturErhvervstyrelsen.
NaturErhvervstyrelsen er dog lukket i dag, fredag.



































