- Arkiv
Arbejdstøj i nye farver
L.Brador udvider farveskalaen i en ny forårskollektion af arbejdstøj.
Blandt nyhederne vil det klassisk sorte blive suppleret med en bredere farveskala og en øget betoning på store tryk og flere detaljer.
– Et af vores mål er at følge op på modeverdenens trends og bringe dem ud på arbejdspladserne. Lige nu går trenden imod det marineblå, og det mærkes tydeligt i forårskollektionen 2012, forklarer Tommy Larsson, der er kategorichef hos L.Brador.
Et eksempel på den blå farveskalas popularitet er de chinos, som lanceres nu. L.Brador fortsætter med buksetypen blandt sit arbejdstøj, men ikke uden forandringer.
– Chinos er kommet for at blive. Men hvorfor skal de altid være kakifarvede? Vi fortsætter med chinos i sortimentet, men i år er det farverne blå og sort, der er fremme, siger Tommy Larsson.
Kvaliteten af arbejdstøjet forandres ikke.