Det var et sjældent men smuk syn, da langelandske Hyben Vital ApS i sidste uge indledte høsten af de røde modne hyben ved Klausebølle med udsigt over Langelandsbæltet.

Hybenfrugterne, som bruges til kosttilskud til både mennesker og dyr, blev ribbet af buskene og ned i kasserne på de to særprægede høstmaskiner, henholdsvis Hyben Vitals egen høster og en indlejet ny New Holland bærhøster fra bæravler H. C. Iskov i Sædballe.

- Det er vejrmæssigt en flot start, og vi forventer, at årets høst bliver fornuftig. I Danmark er der 150 hektar med hyben til høst, og det er planlagt, at vores egen maskine efter denne mark skal høste jyske arealer, kunne direktør Torbjørn Hansen fortælle i det flotte efterårsvejr.

Hybenavl i flere lande
Flere lollandske hybenavlere var taget over bæltet for at se starten på høstarbejdet. Nogle af dem skal have høstet for første gang i år, efter at have plantet hybenbuske for to og tre år siden.

Torbjørn Hansen nævner, at der er 12 avlere på Lolland med i alt 50 hektar.

Men Hyben Vital strækker sig også ud over landets grænser. I Sverige er der 20 hektar, som Hyben Vitals egen høster også tager sig af. Også i Norge er der et par hektar. Endelig findes areal på seks hektar med hyben hos en dansker i Letland, som også har 90 hektar med solbær.

- Dér anvendes en bugseret, polsk høster, som vi også kender fra Danmark, og er prismæssigt favorable i forhold til selvkørende høstmaskiner, fortæller Torbjørn Hansen og tilfører, at der i Polen også er 12 hektar hyben til høst for bearbejdning på Langeland.

Stadig pionerarbejde
Efterhånden er der skabt en stor virksomhed i Tullebølle med årligt 20 ansatte.

Når de høstede hyben er kommet i kasser direkte på høsteren bringes de til fryserummet, hvor de nedfryses til minus 25 grader. Så vil de være friske til produktionen i løbet af vinteren.

- I behandlingstiden indgår der 60 tons hyben i den månedlige produktion, og med 50 procent svind bliver det til 30 tons hybenpulver, forklarer Torbjørn Hansen om den veludviklede proces.

På marken er der stadig pionerarbejde med dyrkningen af anden generations Hyben Lito planterne. Der arbejdes med varieret tildeling af næringsstoffer, så væksten bliver passende med små sideskud med større bær.

- Mekanisk i høstprocessen har vi monteret en kniv bagerst, så vi i samme proces både høster og topbeskærer hybenplanterne, nævner Torbjørn Hansen.

Anerkendt kosttilskud
Gennem mange år har hyben produkterne fra Langeland været anerkendt som kosttilskud til personer, ikke mindst med problemer af gigtmæssig karakter.

- Tilsvarende har der i en del år været anerkendelse for Hyben LitoVet til heste og også i udstrakt grad til hunde. På World Dog Show i Herning i juni i år og senere i september på en verdenskongres om slidgigt i Bruxelles har vi været fremme med resultater fra videnskabelige undersøgelser, der bekræfter gode resultater ved brug af vores produkt, nævner Torbjørn Hansen.

Han bemærker også med tilfredshed, at den 6. oktober ved Royal Canin Dansk Derby på Fyns Væddeløbsbane for greyhounds var vinderen en hund, som sætter pris på LitoVet hybenpulver.