I de to første dage i Herning er besøgstallet betydeligt lavere end de tilsvarende dage i januar i år, hvor Agromek senest blev afholdt. Både tirsdag og i går var der godt 3.000 mindre gæster på udstillingen.

Messen er ellers den hidtil største med en udvidelse på 10.000 kvadratmeter i to store telthaller på pladsen, hvor fundamentet til en ny multihal er anlagt. På billedet ses Landbrugsraadets præsident Peter Gæmelke i samtale direktør Asbjørn Børsting på DLG's stand, som i går blev kåret til en af udstillingens tre bedste stande.

- Vi har med ombygningen som en gård fået samlet alle vore ressourcer. Det har givet et godt overblik for både vore medarbejdere og de mange landmænd, som besøger os, siger Asbjørn Børsting, der samtidig kan tilføre, at den nye stand i telthallen ikke har kostet mere end tidligere, hvor koncernens aktiviteter har været spredt på flere stande.