Kun halvdelen af fire investorer i selskabet FirstFarms, der driver landbrugsvirksomhed i Slovakiet, har egentlig landbrugsbaggrund. Det drejer sig om direktør for Overgaard Gods, Stig Andersson samt proprietær Per Villumsen. De to sidste investorer i selskabet er initiativtager Henrik Hougaard, som ejer maskinkoncernen Skiold samt ejeren af firmaet Planova, der sælger butiksinventar.

- Vi var oprindelig en gruppe på otte, der undersøgte mulighederne for at investere i landbrug i Østeuropa. Vi fire købte de andre fire ud af selskabet, men to af dem er selv gået videre med andre projekter i Slovakiet, siger Henrik Hougaard.

Han vurderer, at Slovakiet er et ideelt land at investere i.

- Lønningerne er lavere end i Danmark, og det samme er priserne på jorden. Vi betaler kun 200 kroner om året pr. hektar i forpagtning, og vi køber gradvist jorden op for mellem 10.000 og 12.000 kroner pr. hektar, hvilket jo må siges at være noget lavere end i Danmark, siger Henrik Hougaard, som samtidig påpeger, at det ikke er muligt at have et så stort antal dyreenheder i et dansk landbrug.

FirstFarms har som udgangspunkt købt to eksisterende landbrugsselskaber ved byen

Malacky nord for Bratislava og driver FirstFarms nu 6.300 hektar og har en besætning på foreløbig 1350 malkekøer plus opdræt. Men investeringer på op mod 100 millioner kroner skal i løbet af få år bringe besætningen op på 3400 malkekøer, hvilket ifølge selskabet vil gøre farmen i Slovakiet til en af de største mælkeproducenter i Europa.

FirstFarms har allerede investeret cirka 25 millioner kroner i maskiner og ti millioner i besætning og kvoter. Samtidig har ændringer i foder til køerne samt efteruddannelse af medarbejderne givet bedre mælkeydelsen, som er steget fra 4.000 kilo om året pr ko til godt 11.000, og det forventes, at den vil stige yderligere.

De gunstige betingelser i Slovakiet har givet investorerne blod på tanden, og de overvejer derfor i øjeblikket at bringe flere investorer ind i selskabet, så der kan skabes yderligere vækst.

- Overvejelserne i øjeblikket går på, om vi skal have flere små investorer ind, eller om vi skal forsøge at få færre store ind i selskabet. Vi har desuden lagt en treårig investeringsplan, som skal bringe farmen op på vesteuropæisk niveau, og vi undersøger samtidig andre investeringsprojekter i Ukraine, Rusland og Rumænien, fortæller Henrik Stougaard.