Markedet skal selv indføre bioethanol
(EFFEKTIVT LANDBRUG) Transport- og energiminister Flemming Hansen vil næsten vædde på, at man kan købe bioethanol på danske tankstationer om tre måneder.
- Nu indgår man jo ikke væddemål, og jeg stiller ikke gerne garantier fra talerstolen i Folketinget, men jeg vil næsten vædde på, at man kan få bioethanol på danske tankstationer, inden der er gået tre måneder, sagde transport- og energiminister Flemming Hansen (K) i fredags fra talerstolen i Folketinget.
Hans udtalelse kom i forbindelse med en forespørgsel om regeringens energihandlingsplan, som indeholder en støtte på 200 millioner kroner over de næste fire år til udviklingen af 2. generations biobrændsler.
Et stort set enigt folketing havde gerne set, at der også kom en afgiftslettelse eller et krav om en vis mængde biobrændstof i de danske tanke. Men selv om kun de Konservative og Enhedslisten er imod en sådan hjælp, ser det ud til, at 1. generation må skyde sig selv i gang.
Energiministerens halve garanti for introduktionen af bioethanol på det danske marked bliver blandet modtaget.
- Det tyder kraftigt på, at ministeren har et kort i ærmet, og der er ingen tvivl om, at han har ledt med lys og lygte efter olieselskaber, der ville indføre bioethanol på markedsvilkår, siger energiordfører for Dansk Folkeparti, Tina Petersen.
- Hvis det er rigtigt, vil det jo dreje sig om importeret bioethanol, og det hjælper ikke ligefrem den danske produktion. Vi er selvfølgelig glade for, at der bliver sendt penge efter 2. generation, men det er stadig vores holdning, at vi kommer bag på vognen, hvis vi ikke selv satser på 1. generation, sige viceformand i Dansk Landbrug, Henrik Høegh.








































