Største markedsandel på Schaeff
Direktør Johnny Lauritzen, Maskinhuset Horsens, var fuldstændig uforberedt, da han under et forhandlermøde hos Schaeff Terex i Tyskland blev kaldt op for at få overrakt et diplom og blive hyldet som den importør på samtlige firmaets markeder, der har opnået størst markedsandel for minigravere.
- At få denne hæder overrakt og blive hyldet af ca. 450 importører og forhandlere fra næsten hele verden er naturligvis noget, vi er stolte af. Vi fik også prisen i 1998, men siden gik Schaeff væk fra at overrække disse priser, fortæller Johnny Lauritzen.
Han oplyser tillige, at baggrunden for, at man har opnået en markedsandel i Danmark på 20-22 procent er, at man har mange loyale kunder og nogle meget dygtige medarbejdere og forhandlere. Bag det ligger også kvaliteten i produktet og ikke mindst Schaeffs reservedelsleverancer og opbakning.
- I forhold til alt andet, jeg har arbejdet med, er Schaeff førende med reservedele, og det er naturligvis vigtigt for os. Schaeff har tradition for at gøre meget for forhandlerne, og det er klart, at det betyder meget at have deres organisation i ryggen, siger Johnny Lauritzen og fortsætter:
- Selv om de skandinaviske lande ikke er så store, så aftager vi over 10 procent af produktionen hos Schaeff, så vi har absolut stor betydning for fabrikken, og de lytter til os, siger Johnny Lauritzen.
Desuden importerer Maskinhuset Schaeff-Terex gravemaskiner fra 13-50 tons på bælter og hjul, teleskoplæssere og rendegravere. Disse produkter produceres på fabrikker, som Terex har overtaget inden for de seneste år - gravemaskiner hos tyske Atlas og rendegravere hos engelske Fermec.
Schaeff indgår i dag i Terex-gruppen under navnet Schaeff-Terex GmbH & Co. Omlægningen skete, da Karl Schaeff solgte familiefirmaet til Terex-gruppen, hvor han samtidig overtog en betydelig aktiepost, så Schaeff-familien spiller fortsat en stærk rolle i koncernen.