Dagen i morgen, tirsdag den 4. marts, bliver en bemærkelsesværdig dag for landboforeningsmedlemmerne på Nord- og Vestfyn. Da afholdes nemlig den sidste generalforsamling i henholdsvis Nordfyns Landboforening og Vestfyns Landboforening, hvorefter alle fremmødte samles til den første generalforsamling i den nye, nordvestfynske landboforening, LandboFyn.

Alle tre generalforsamlinger, der slutter sammenlægningsprocessen i det nordvestfynske område, finder sted i det nye landbocenter, LandboFyn, der er beliggende på Damsbovej 11 i Vissenbjerg Kommunes erhvervsområde lidt nord for Vissenbjerg by og tæt ved motorvejsafkørsel 54.

Efter en frokostpause begynder den første generalforsamling i den fusionerede landboforening, LandboFyn, kl. 13.00.

Det vigtigste punkt på dagsordenen bliver valg af formand, næstformand og bestyrelse. Det kan blive både en spændende og langvarig affære, idet der på forhånd er udvist stor interesse for at stille op til LandboFyns første bestyrelse.

Således meddeler begge de to foreningers hidtidige formænd, henholdsvis Niels Hansen fra Nordfyns Landboforening og Torben Bang fra Vestfyn, at de stiller op. Det samme gælder langt hovedparten af de nuværende ikke mindre end i alt 22 bestyrelsesmedlemmer i de to hidtidige foreninger. Kun Hans Flemming Hansen, Vigerslev, Hans Damgaard Hansen, Skt. Klemens, og Hans Jørgen Hansen, Hemmerslev - alle tre garvede nordfynske medlemmer - har meddelt, at de ikke modtager genvalg.

Dermed tegner det til at mindst 19 nuværende bestyrelsesmedlemmer og eventuelt nye, som bringes i forslag ved morgensdagens møde, skal kæmpe om de i alt otte pladser i den nye bestyrelse.

Når valget af formand og næstformand først er overstået, skal de yderligere seks bestyrelsesmedlemmer vælges enkeltvis. De bliver formænd for de respektive udvalg for svineproduktion, kvægbrug, planteavl, økonomi, bygninger og maskiner samt skole- og samfundskontakt.

Bestyrelsen består desuden af et medlem valgt af og blandt LandboFyn’s medarbejdere.

- Det vidner om opbakning og entusiasme omkring fusionen, påpeger de to formænd og forudser muligheden for at skabe en stærk bestyrelse, som får mulighed for i højere grad også at koncentrere sig om det faglige arbejde og øvrige opgaver, nu hvor fusionen og byggeriet i Vissenbjerg er gennemført.

Efter valgene til bestyrelsen skal der vælges fem medlemmer til hver af underudvalgene. Listen forud for generalforsamlingen afslører, at 27 af de i alt 60 udvalgsmedlemmer i de to hidtidige foreninger ikke ønsker genvalg.

Trods omkostninger i forbindelse med flytning af omkring 100 medarbejdere fra de to hidtidige landbocentre i Næsbyhoved Broby og Aarup til det nye center, hvis etablering kar kostet ca. 38 millioner, er LandboFyn kommet ud af året 2002 med et overskud på 1.500 kroner.

- Ikke meget ud af en omsætning på næsten 40 millioner, erkender formanden Torben Bang - men dog positivt.