Gæmelkes nytårudtalelse: Et år hvor kræfterne blev samlet
– Det startede med, at fusionen mellem Steff-Houlberg og Danish Crown faldt endeligt på plads, store dele af KFK’s virksomhed blev overtaget af en række andelsejede og private selskaber, DLF-Trifolium gik udenlands med købet af hollandske Cebecos frøvirksomhed, og fusionen mellem Dansk Familielandbrug og Landboforeningerne blev vedtaget sidst i november med dannelsen af Dansk Landbrug. Endelig kunne det danske EU-formandskab sætte kronen på værket, da ti øst- og centraleuropæiske lande samt Malta og Cypern den 13. december blev enige med de nuværende EU-lande om vilkårene for deres medlemskab.
– Det danske EU-formandskab kan ikke roses nok for sin helt exceptionelt dygtige håndtering af de meget vanskelige optagelsesforhandlinger. Til gengæld falder vi ikke på halen over regeringens indsats for at skabe bedre rammevilkår for landbrug og fødevareindustri. Det første prøveår med den nye regering er nu overstået, og selv om vi glæder os over flere positive signaler over for vores erhverv, bekræftede den nyligt vedtagne finanslov os i, vi ikke kan regne med fuld opbakning til vore synspunkter hos en borgerlig-liberal regering. Finansloven rummer mange nedskæringer, der rammer os hårdt, men vi vil fortsat kæmpe med og mod regeringen for at opnå bedre rammevilkår, fastslår Peter Gæmelke.
– Landbruget og fødevareindustrien er under hårdt pres i den internationale konkurrence, og der vil i de kommende år fortsat være fokus på den europæiske landbrugspolitik og på, hvordan spillereglerne for handel med landbrugs- og fødevarer skal skrues sammen i forhandlingerne i verdenshandelsorganisationen WTO.
– I september tog de europæiske landbrugs- og andelsorganisationer COPA og COGECA hul på EU-udvidelsen ved at optage hele 45 organisationer fra ansøgerlandene som medlemmer. Det bliver en kæmpeopgave at få samarbejdet med ansøgerlandenes organisationer til at fungere. Vi skal hjælpe dem med den demokratiske opbygning af deres organisationer, så de kan deltage som fuldgyldige og ligeværdige kolleger i COPA/COGECA, når ansøgerlandene træder ind i EU i 2004, siger Peter Gæmelke.






































