Masser af produktudvikling – småt med resultater
Svinerådgiver Mathias Bruun, Østjysk Svinerådgivning, er stærkt kritisk over værdien af produktudviklingen af svinefoder i en række store, danske grovvarevirksomheder. Han har mødt massiv kritik fra grovvarebranchen, efter at han har skrevet et kritisk indlæg i Effektivt Landbrug. Landsudvalget for Svin har bedt ham uddybe sin kritik. Konsulentens svar følger her.
Konklusionen af dette er, at deres produktudvikling ikke har givet bedre blandinger end en simpel kontrolblanding. Der er afprøvet blandinger fra mange mindre firmaer. Det karakteristiske er, at de har meget få afprøvninger - resultatet er derfor mere tilfældigt. I skemaet er medtaget to af de »mindre« virksomheder.
I de fleste afprøvninger er firmablandinger målt op imod en kontrolblanding, produktionsresultatet af kontrolblandingen er altid angivet til index 100.
Men det samlede billede vurderet over hele perioden viser stadig, at de to store firmaer med deres mange ressourcer ikke har svunget sig op til at være bedre end det kontrolfoder, de er målt op imod.
Det ser ud til at være en tendens til, at dengang, det mere var lukkede blandinger, grundet produktudvikling som konkurrenten ikke lige skulle løbe med, var firmablandingerne noget dårligere end kontrolfoderet. Det er ud fra tallene svært at få øje på gevinsten af de mange penge, der siges at være brugt på produktudvikling.
Jeg har tidligere fremhævet to firmaer som mere seriøse på markedet. Det kan virke lidt unfair over for øvrige, og lidt useriøst hvis det alene skal vurderes på basis af firmaafprøvninger.
Der er ingen af de øvrige firmaer, der har været med i så mange firmaafprøvninger som KFK og DLG. Nederst i tabellen er nævnt to firmaer, hvor billedet er meget mudret. Min baggrund for at påpege disse ting er også de meldinger, vi får fra et meget stort antal svineproducenter.
Her tænkes på lave produktionsomkostninger. Sikring af rene råvarer og fuld sporbarhed. Høj produktivitet. Reduktion af lugt. Reduktion i udledningen af næringsstoffer. Forebyggelse af diaré, og forbedring af foderkornets kvalitet.
Jeg mener ikke, at Mathias Bruun på svineproducenternes vegne kan være uinteresseret i, at der sker fremskridt på disse områder.
Formålet med forsøg og afprøvninger er netop at få erfaring og at lære af denne således, at de nye produkter bliver bedre end de gamle. Derfor er et gennemsnit over 8 år ikke relevant for de produkter, der udbydes i dag.
Indirekte opfordre Mathias Brun os til at stoppe med at bruge penge på produktudvikling, hvilket næppe kan være i svineproducenternes interesse. Vi er i en tid, hvor der skæres alvorligt i de ressourcer, der tilføres til forskningen omkring husdyrenes ernæring og i en tid, hvor hele erhvervet - inkl. foderleverandørerne - skal leve op til markedets krav omkring fødevaresikkerhed, miljøudledning, dyrevelfærd m.m.
Som den største leverandør af råvarer og foderblandinger til den danske svineproduktion vil vi fortsætte med at leve op til erhvervets forventninger om bedre og mere sikre produkter til fremtidens svineproduktion.
Det er betænkeligt, at en rådgiver som Mathias Bruun benytter lejligheden til at nedgøre de firmaer, der reelt magter at yde en indsats inden for udviklingen af foder til svin. Alternativet er stagnation og tilbagegang.