Arla vil igen diskriminere mindre mælkeproducenter
Dansk Familielandbrug vender sig skarpt mod Arla Foods idéer om at indføre en mindste afhentningsmængde på 200 kg mælk. En sådan regel vil reelt afskære hundreder af selskabets danske og svenske mælkeleverandører fra at levere til mejeriet i perioder af året.
- Det er forkasteligt, at ledelsen i et andelsselskab på den måde vil lade hånt om en del af selskabets medlemmer. Det er desuden ubegribeligt, at vi skal se et sådant forslag kun godt to år efter, at det daværende MD måtte tage det af bordet efter protest fra Dansk Familielandbrug og Konkurrencestyrelsens indgriben, siger næstformand i Dansk Familielandbrug, Peder Nielsen, Gørlev.
De nuværende regler gør det muligt for det landmandsejede selskab at fastsætte en mindste afhentning på 50 kg. Hæves grænsen til 200 kg, vil leverandører med helt op til 30-40 køer kunne blive afskåret fra at levere i ugevis. Det vil i praksis betyde, at disse landmænd tvinges til at ophøre med mælkeproduktion.
- Det er nu engang fundamentet for et andelsselskab, at leverandørerne skal behandles ens uanset produktionens størrelse. Jeg beklager derfor meget, at der er ansatte og folkevalgte i en landmandsejet virksomhed, der åbenbart er villige til at sætte de grundlæggende værdier i andelstanken over styr, for - måske - at kunne reducere selskabets omkostninger, siger Peder Nielsen.









































