Venstres fødevareordfører Erling Bonnesen ser frem til at få den tidligere socialdemokratiske justitsminister Karen Hækkerup, som allieret i kampen om at stoppe den undergødskning, som han mener finder sted i øjeblikket.

- Hun får nok at tage fat på, siger han.

- Vi har jo blandt andet en sag lige nu om undergødskning, som er meget vigtigt at tage fat på. Det er jo nærmest en skandale, sådan som det er i dag, hvor landmænd er tvunget til at undergødske, siger Erling Bonnesen.

Da Karen Hækkerup i en kort overgang var fødevareminister i 2013, var venstremanden ganske ofte ude med hård kritik af Karen Hækkerup. Han beskyldte blandt andet Karen Hækkerup for løftebrud flere gange, efter hun ved Landbrug & Fødevares delegeretmøde blev modtaget med stående klapsalver efter hun i sin tale blandt andet havde udstedt en garanti mod at overimplementere EU-regler i Danmark.

Erling Bonnesen fortæller, at han dog synes, at det er fint, at Karen Hækkerup nu bliver direktør i Landbrug & Fødevarer.

- Det har jeg ingen problemer med. Jeg siger stort tillykke til Karen Hækkerup med det nye job, som direktør. Jeg ønsker hende held og lykke med opgaverne, siger han.