Tirsdag den 19. august blev den fastsatte grænse på 50.000 hektar, der kan tildeles brødhvedetillæg, overskredet.

Det er første gang grænsen er nået allerede i august måned, konstaterer Dansk Landbrugsrådgivning, Landscentret, Planteavl, der administrerer ansøgningerne om brødhvedetillægget. Ifølge landskonsulent Jon Birger Pedersen er der flere årsager til, at det er gået så hurtigt i år.

- Dels er høsten 2003 blevet hurtigt overstået. Dels er ordningen i år mere fordelagtig for de østlige øer end tidligere, så jordbrugere i Østdanmark har vist større interesse, siger Jon Birger Pedersen.

Der blev åbnet for ansøgninger om brødhvedetillæg fra 7. august.

Siden da har Landscentret, Planteavl modtaget i alt 862 ansøgninger. De har gennemsnitlig været på 57 hektar, hvilket er en smule større end tidligere.

Marker, hvor der er givet tilladelse til at dyrke brødhvede, må gødes med gennemsnitligt 45 kg ekstra kvælstof, alt afhængig af jordtypen.