Danske Andelsselskaber fusionerer med Landbrugsraadet
Landbrugsraadet overtager udgivelsen af Andelsbladet fra nytår.
Efter lidt mere end et hundrede fire og et halvt år som selvstændig organisation besluttede Danske Andelsselskabers generalforsamling i formiddag enstemmigt at fusionere med Landbrugsraadet med sidstnævnte som den fortsættende organisation.
Hvis fusionen endeligt vedtages, får den virkning fra den 1. januar 2004. Fra samme dato ændrer Landbrugsraadet sin organisation i pagt med fusionsaftalen med Danske Andelsselskaber. Det betyder blandt andet, at navnet Danske Andelsselskaber fortsætter som en del af Raadet.
Danske Andelsselskaber, der oprindelig hed »Andelsudvalget«, har siden 1900 udgivet Andelsbladet. Landbrugsraadet overtager udgivelsen fra nytår.
Formanden for Danske Andelsselskaber, gårdejer Bent Juul Sørensen, er glad for den entydige opbakning til fusionsforslaget på dagens generalforsamling.
- Både hjemme og ude vil fusionen mellem Landbrugsraadet og Danske Andelsselskaber styrke vores erhvervspolitiske indflydelse, sagde Bent Juul Sørensen på generalforsamlingen.
- Når der bliver færre landbrug og færre andelsselskaber, er det kun naturligt, at der også bliver færre organisationer. Så nu rykker vi lidt mere sammen, og det er kun godt for de interesser, vi skal varetage, lyder det fra andelsformanden.
Fusionen skal godkendes på en ekstraordinær generalforsamling den 17. september, før den er endeligt vedtaget, lige som den naturligvis også skal vedtages af Landbrugsraadet. Dér kommer den til afstemning på et Raadsmøde ligeledes den 17. september.




































