Måtte udvide med 800 søer efter to år med millionunderskud: - Vi har fuldt udsolgt
Efter to år med en udfordret indtjeningsevne og millionunderskud har Bovbjerg Genetics A/S formået at vende udviklingen. Nu er det helt svært at følge med udviklingen, fortæller direktøren.
- Det er jo en kombination af, at tingene begynder at spille rundt omkring. Vi har fuldt udsolgt.
Sådan lyder udmeldingen fra Henrik Bovbjerg, der er adm. direktør i Bovbjerg Genetics A/S, efter offentliggørelsen af selskabets årsrapport for 2023 – et regnskab, der vidner om markant fremgang fra et underskud på 3 millioner kroner i 2022 til et overskud på 6,7 millioner kroner i 2023.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
20. oktober 2026
9 min · I går
Markagers DN-rolle skaber debat, Søren Gade forlader Folketinget, og et hvedeforsøg på Stevns sigter mod 20 ton pr. hektar.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.