Kvæg: Fremgang med mislyde i 2019
Især økologerne oplevede økonomisk fremgang i 2019, men generelt er afkastet i mælkeproduktion fortsat for lavt, vurderer virksomhedsrådgiver.

De 100 landmænd, der var samlet hos Sagro i Herning, kunne konstatere, at der var stor indtjening i svinesektoren i 2019, en bundlinje på det jævne i kvægsektoren, mens minkregnskaberne var blodrøde. Foto: Morten Ipsen
Den gode nyhed er, at de økologiske mælkeproducenters overskud ifølge en økonomisk analyse fra rådgivningsselskaberne Sagro, LandboSyd, Velas og LandboNord er steget fra 585.000 kroner i 2018 til 1,1 millioner kroner i 2019. Dog er der kun 16 økologiske bedrifter med i analysen, så tallet skal tages med forbehold.
Derudover er de konventionelle mælkeproducenters overskud steget med 148.000 kroner til 1 million kroner.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her