Publikum ved årets fynske dyrskue vil kunne møde fire af de 210 jerseykøer i stalden på Lykkesholm.

De er alle nøje udvalgt af fodermester Esben Graversen efter deres udseende.

- På et dyrskue vægtes det højere end ydelsen. Derfor ser jeg alligevel først på yveret, dernæst videre på kroppen og på benene, fortæller fodermesteren, der selv har været meget på dyrskue i Horsens med sin opvækst på en gård ved Nr. Snede.

Han træner køerne et par uger før dyrskuet i at gå med grime, og et par dage før skuet bliver de klippet.

Friweekend

Esben Graversen bruger en friweekend på dyrskuet, hvor han overnatter i en campingvogn på pladsen.

Opbakning er der fra hele Goltermann-familien, som efter fodermesterens anvisninger hjælper med at trække køerne ved bedømmelserne.

- Vi tager alle til Odense. Det er vigtigere end nogensinde, at landbruget viser sig frem i byen og er parat til dialog med dyrskuegæsterne, understreger Torben Goltermann Hansen, der tre gange har haft »Åbent Landbrug« på Lykkesholm og ofte har besøg af skoleklasser.

Senest besætningen i Harndrup havde køer med på Det Fynske Dyrskue, var i 2019.