Kan man kalde på en gås med et dyrekald? Det har man sat sig for at finde ud af hos Danmarks Jægerforbund, og derfor holder foreningen lokkekoncert på Roskilde Dyrskue. 

Det er bare én af de mange aktiviteter, der finder sted i haven på dyrskuet, og ifølge Marie-Louise Munk Achton-Lyng, der er ansvarlig for jagt- og hundeområdet, er der masser af trækplastre i det afsides beliggende område. 

- Et af dem er traditionen tro skattejagt for børn og voksne, der skal svare på naturspørgsmål. Man får pile, og kan skyde både med dem og med jagtgevær. Det er normalt en stor succes, fordi det appellerer til hele familien. 

Marie-Louise Munk Achton-Lyng oplyser, at der dog også er et par nye ting med i haven.

- I år har vi en hundeeskadrille, lidt ligesom en hesteeskadrille, hvor vi fremviser alle de hunde, vi har med. Jeg tror, vi er oppe på at have omkring 20 racer med. Det er allesammen jagthunde, lige fra de mindste gravhunde til store jagthunde. De kommer ind hver dag og bliver vist frem.

Det er Danmarks Jægerforbund, der står bag aktiviteterne på området, som ifølge Marie-Louise Munk Achton-Lyng er en god mulighed for at kunne slappe lidt af. 

- Vi er der selvfølgelig for at profilere jagt for familien Danmark. Men det er typisk personer fra byerne, der har stor glæde af området, hvor der hersker en dejlig ro.

Hun tilføjer, at der også grilles vildt på grillen to gange om dagen, og at der også er mulighed for at prøve lerdueskydning med lasergevær.