Studietur til kænguruens hjemland
Australien er ikke kun et land, men et helt kontinent på den anden side af kloden. Man kan få et godt indtryk af, hvad landet byder på indenfor landbrug, natur og kultur, på en studietur den 11.-27. november.

Selvfølgelig skal der kigges lidt på kænguruer, når man er i Australien. Nogle af dem kan endda fodres med hånd. Fotos: Niels Damsgaard Hansen
Har du nogensinde hørt den særlige engelske dialekt, der snakkes i Australien? Eller set en kænguru springe rundt – og en dværgpingvin gå på en strand med friskfanget fisk til sine unger?
Nogle få har, men de fleste af os har ikke.
Nu er der en oplagt mulighed for dette på en studietur til det store kontinent 11.-27. november med det landbrugsfaglige rejsebureau Rejs-og-oplev i samarbejde med Effektivt Landbrug.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her