Ifølge ISN er den tyske griseproduktion kommet under yderligere økonomisk pres efter, at noteringen for slagtegrise er faldet med 10 cent til 1,60 euro pr. kg. Det skriver Landbrug & Fødevarer i »Markedsnyt for Grisekød«

- Prisnedsættelsen forværrer en i forvejen presset økonomisk situation, hvor priserne på grise i en længere periode har ligget markant under produktionsomkostningerne. ISN vurderer, at slagtegriseprisen skal op på 2,00 euro pr. kg, før producenterne opnår fuld omkostningsdækning, skriver Landbrug & Fødevarer, og tilføjer:

- Med det nuværende prisniveau skønnes tabet til omkring 40 euro pr. gris, hvilket understreger de alvorlige indtjeningsproblemer i sektoren og øger risikoen for yderligere strukturelt pres på den tyske griseproduktion.

Grise