Danske Svineproducenter: Uforklarligt, at dansk notering halter så langt efter Tyskland
Efter endnu et fald i Danish Crowns slagtegrisenotering mener Danske Svineproducenter, at selskabets forklaringer ikke længere er tilstrækkelige. Organisationen stiller spørgsmål ved, hvorfor danske producenter afregnes markant lavere end deres tyske kolleger, mens forskellen for næste uge vokser yderligere.
Danske Svineproducenter retter nu en særlig hård kritik mod Danish Crown efter endnu et fald i slagtegrisenoteringen. I et nyhedsbrev reagerer brancheforeningen på, at noteringen i uge 31 sænkes med yderligere 20 øre til 6,90 kroner, mens den tyske notering samtidig ligger på 10,43 kroner.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. november 2026
9 min · I går
Lav opbakning til Bovaer, afsluttet efterforskning af staldoptagelser og lempede miljøkrav i Kalundborg. Også nyt om ulvehegn og Dalum Landbrugsskole.
Ugens ejendomme: Store landbrug og en gård med slægtshistorie
7 min · 1. november
23 nye ejendomme er kommet på Landbrugsmarkedet i uge 44. Udbuddet spænder fra kvæg- og planteavlsgårde til lystejendomme, landbrugsjord og skov.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125852/ugens-ejendomme-store-landbrug-og-en-gaard-med-slaegtshistorie
0:00 / 0:00
Ugens mest læste
Uge 44
Ugens mest læste – uge 44
9 min · 1. november
Maskinhandel ender med millionnært tab, stor jordhandel ved Skjern og strid om kvælstof. Hør også om russisk såning og økonomien i dyrevelfærd.
Batteritilbud kræver eftersyn, Bovaer-fristen nærmer sig, og vestfynske Ovethi vender tilbagegang til fremgang. Hør også om DM i pløjning.
0:00 / 0:00
LandbrugØst
Nyeste afsnit
4. november 2026
9 min · 31. oktober
DM-vindere skal til Kenya, Mertz-chauffør går på pension, og Agrifos planlægger roer under nye vilkår. Også råd om besparelser og nytårsangst.
0:00 / 0:00
LandbrugSyd
Nyeste afsnit
4. november 2026
9 min · 31. oktober
Ferguson på Gram Slot, årets elev og en messe i modvind. Desuden nytårsurolige kæledyr, droner på drænjagt og faldende omsætning hos en drænvirksomhed.
0:00 / 0:00
LandbrugNord
Nyeste afsnit
4. november 2026
9 min · 31. oktober
Store droner på marken, nye serviceadresser og usikkerhed om både dræning og Landbrugsmessen Gl. Estrup. Få dagens overblik fra LandbrugNord.
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 44
Ugens job: Kvæg og robotter fylder blandt seks nye opslag
4 min · 31. oktober
Fem af ugens seks nye job på Jobstafet ligger i Jylland og ét på Fyn. Kvægbruget dominerer, men der er også arbejde med markdrift, maskiner og vedligeholdelse.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125851/ugens-job-kvaeg-og-robotter-fylder-blandt-seks-nye-opslag
0:00 / 0:00
Grise
Uge 44
Ugens Grise – uge 44
9 min · 30. oktober
Færre vaccinestik, dansk notering i ro og nyt tysk prisfald. Hør også om økologisk udvidelse, dyrevelfærdsdebat og risiko på kornmarkedet.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
Danske Svineproducenter retter skarp kritik af Danish Crown efter endnu et fald i slagtegrisenoteringen. Her ses foreningens formand, Jeppe Bloch. Arkivfoto: Anne Wolfenberg