Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Når Agerskovgruppen afholder deres årlige generalforsamling tirsdag den 25. februar 2025 på Agerskov Kro, bliver det med et særligt fokus på landbrugets fremtid.
Dagens højdepunkt bliver et indlæg af Søren Søndergaard, formand for Landbrug & Fødevarer, der vil belyse treparten og dens betydning for landbruget.
Selve generalforsamlingen finder sted fra kl. 13-14, og herefter vil arrangementet fortsætte med en række oplæg under overskriften »Landbrugets fremtid«.
Kan overveje retssag mod staten
Alle er velkomne
Foruden Søren Søndergaard vil en række andre fagfolk og eksperter deltage i debatten.
Jørgen Ewald Jensen, faglig direktør hos BL, vil analysere, hvad trepartsaftalen betyder konkret for danske landmænd, mens advokat Hans Sønderby Christensen vil se på, om aftalen juridisk kan holde til EU’s lovgivning.
Derudover vil landmand og debattør Knud Jeppesen give en status på spildevandssituationen og dens betydning for landbruget.
Agerskovgruppen opfordrer både landmænd, branchefolk og andre interesserede til at deltage i mødet, der også vil byde på debat og mulighed for at stille spørgsmål. Mødet kræver tilmelding.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
24. oktober 2026
9 min · 23. oktober
Spildevand, it-sikkerhed og afslutningen på dansk minkavl. Også om landbrugets samlede krav, ventetid på erstatning og grundvand ved No.
Jord, natur og lagerhotel blandt ugens 12 ejendomme
5 min · I går
Uge 43 byder på både bygningsløs landbrugsjord, planteavlsgårde og skov- og naturejendomme. Udbuddet spænder fra 215,3 hektar ved Døstrup til mindre lystejendomme.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125693/jord-natur-og-lagerhotel-blandt-ugens-12-ejendomme
0:00 / 0:00
Ugens mest læste
Uge 43
Ugens mest læste – uge 43
10 min · I går
Ulveforslag nærmer sig 50.000 støtter, debat om døde pattegrise og spildevand samt kvælstofregulering og roedyrkning på nye vilkår.
Skiftende kvælstoftal, fynsk metanteknologi og udsigt til strid om grisestop. Få også nyt om kartofler, boafgift og foderøkonomi.
0:00 / 0:00
LandbrugØst
Nyeste afsnit
28. oktober 2026
9 min · 24. oktober
Usikkerhed om L5, nye planer for boafgift og en stor jordhandel på Lolland. Også om grisestop, foderøkonomi og smittebeskyttelse.
0:00 / 0:00
LandbrugSyd
Nyeste afsnit
28. oktober 2026
9 min · 24. oktober
Ulve ved Draved, usikkerhed om L5 og biogasplaner på pause. Også om boafgift, direktørskifte til DLG og kundebetalt metanteknologi.
0:00 / 0:00
LandbrugNord
Nyeste afsnit
28. oktober 2026
9 min · 24. oktober
Bovaer med eller uden tilskud, juridisk strid om grisestop og nye arveregler. Også direktørskifte, rekordhøst af druer og vækst på Mors.
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 43
Ugens job: Kvægdrift fylder blandt syv nye stillinger
4 min · 24. oktober
Fire af ugens syv nye opslag på Jobstafet handler om kvæg. Der er også arbejde med grise og planteavl, maskiner samt kaniner og geder.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125691/ugens-job-kvaegdrift-fylder-blandt-syv-nye-stillinger
0:00 / 0:00
Grise
Uge 43
Ugens Grise – uge 43
9 min · 23. oktober
Uændret notering, pres på økonomien og strid om byggestop. Hør også om transportvelfærd, smågriseeksport og årets afprøvningsvært.
Mælkeprisen løfter sig, grisepriserne er pressede, og batteritilbud kræver et eftersyn. Få også nyt om kaffe, driftsresultater og amerikansk inflation.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
Formanden for Landbrug & Fødevarer, Søren Søndergaard, kommer rundt om treparten til Agerskovgruppens generalforsamling på Agerskov Kro den 25. februar.