- Vi skal flytte os fra, hvad vi gjorde i går til, hvad vi vil gøre i morgen
Dakofo har afsluttet en indledende forsøgsordning med indsamling af plast fra 50 sydfynske landbrug. Målet er en landsdækkende indsamling kaldet »Dansk LandbrugPlast Indsamling«.
I løbet af efteråret 2023 har godt 50 sydfynske landmænd været del af en forsøgsordning, hvor Dakofo, i samarbejde med Arla og Dansk Planteværn, har indsamlet emballage og landbrugsplast og fået det klargjort til genanvendelse. Ordningen har fået navnet »Dansk LandbrugPlast Indsamling« og er en udløber af et EU-direktiv, der i Danmark indfases pr. 1. juli 2025 og stiller et udvidet producentansvar for udsortering af emballager i Danmark.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
14. oktober 2026
9 min · I går
Fosfor i Vadehavet, juridisk kritik af L5 og grisestop, færre danske æbler og kvælstofkravenes konsekvenser for mælk og klima.
VikingDanmark køber Foderteknik, kalveprisen falder, og 50 millioner kr. er på vej til rydning og afgræsning. Hør også om Holstein og naturpleje på Læsø.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
Asger Christensen, politiker (tv), Søren Hansen, Rødme Nygaard og Claus Saabye Erichsen, teamchef Dakofo (th) havde sat hinanden stævne på Sydfyn til en snak om plastindsamling og sortering. Fotos: Henriette Lemvig
Al plast samles i containerne. Når plastindsamlingen går i gang, vil det skulle deles i fem fraktioner.