Valg af majssorter til næste sæson
Man skal vælge sine majssorter efter andel majs af sit grovfoder til køerne, og derefter hvilket udbyttepotentiale man har i marken, lyder der fra KvægXperten.

KvægXperten råder til, at man ser på sin grovfoderbeholdning i september før høst af majs, så man kan sætte snittedatoen efter, om man går efter så meget stivelse som muligt, eller man mere har brug for fordøjelige cellevægge. Arkivfoto: Line Brusgaard
KvægXperten stiller i en meddelelse skarpt på valg af majssorter til 2023, hvor de peger på, at man først skal se på andelen af majs i grovfoderet til køerne. Dernæst skal man se på markernes udbyttepotentiale.
De peger på, at man helst ikke skal over 26 procent stivelse pr. kg tørstof for at sikre et godt vommiljø, og at det kan give problemer, hvis der fokuseres for meget på høj stivelsesprocent i et tørkeår, hvor man er nødt til at skrue ned for tildeling af græsensilage.
Ligger grovfoderandelen i rationen på 55-60 procent, og man nærmer sig 80 procent majshelsæd af grovfoderdelen, er det ifølge KvægXperten uheldigt, hvis den kvalitet, der er høstet, ligger på 33-35 procent stivelse.
Rådet fra KvægXperten lyder, at man skal se på grovfoderbeholdningen i september før høst af majs, så man kan sætte snittedatoen efter, om man går efter så meget stivelse som muligt, hvilket, de minder om, er optimalt ved stor græsandel, eller man har brug for fordøjelige cellevægge (NDF), fordi majsandel bliver større end normalt.
Jordforhold og lokalt klima har betydning for sortsvalg
Selvom sommeren er blevet varmere og længere, peger KvægXperten på, at nogle landmænd har jord, der både lider af sen forårsfrost og tidlig efterårsfrost, og at majsplanternes udvikling stopper, hvis de udsættes for frost.
KvægXperten anbefaler, at man her satser på tidlige og middeltidlige sorter, så man er sikker på, at planterne når at få placeret sukkeret i planten ud i kernerne som stivelse.
De kommer ind på, at de sidste års varme vejr i august og september har vist, at udviklingen kan gå overraskende hurtig. En dagtemperatur mellem 18 og 22 grader i september og en tidlig sort, vil således ifølge KvægXperten kunne få tørstofprocenten til at stige tre til fem procentpoint på en uge.
Er man mindre udsat for nedkøling af jorden på grund af skov eller vand, konkluderer KvægXperten, at der både er udbytte og kvalitet i at vælge sorter, som har højere Fao-tal. De fremhæver desuden, at der er ved at være flere gode sorter på markedet, som både kan blive til god helsæd eller kolbemajs, hvis vækstsæsonen har været gunstig.