Ny test kan afsløre mycoplasma, hvis den tolkes rigtigt
Forskning har ført frem til en forholdsvis nem og billig labratorietest, der måler mængden af antistof i køernes blod og mælk. Den kan bruges til at finde ud af om en kvægbesætning har mycoplasma, men testen kan være svær at tolke.
En ph.d.-studerende, en professor og en lektor fra Institut for Veterinær- og Husdyrvidenskab på Københavns Universitet, har fundet frem til en test, som kan måle mængden af antistof i køernes blod og mælk og dermed afgøre, om koen har Mycoplas
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
6. oktober 2026
10 min · I går
Krav om undersøgelse af grisestop, debat om spildevand, ris på våd tørvejord og de første jordkøb til en ny skov ved Roskilde.