Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Af Peter Bohsen Jensen, bestyrelsesmedlem i Bæredygtigt Landbrug, Rårup, Juelsminde
Erstatningen til mink-branchen for den ulovlige nedslagtning af erhvervet bliver selvfølgelig stor. Prisen svarer til en halv Storebæltsbro.
Får branchen hermed en fair behandling? – Det håber jeg, for det fortjener den, idet branchen indtil nu med dygtighed og arbejdsomhed har bidraget til samfundsøkonomien med 6 -10 mia. kroner årligt.
Derfor er den kæmperegning statsministeren pålagde samfundet den 4. november 2020 langt større end det beløb på 18 -19 mia. kroner, som nævnes i det indgåede forlig.
Når et af dansk landbrugs guldæg slagtes – skæres der dybt i velfærdssamfundets indtjening. Fremadrettet vil der mangle et stort milliardbeløb årligt samt mindst 6000 arbejdspladser. Hvem kan fylde det store hul, der nu er gravet?
Regeringens destruktion af et eksporterhverv som her er sket, er samtidig et ordentlig angreb på velfærdssamfundets grundlag. Denne problematik overses helt, når popularitets politik overtager beslutningerne.
Danmark skal ikke reducere – vi skal producere os ud af de økonomiske udfordringer, der er forstærket i minktragediens og Corona-krisens kølvand.
Produktionen skal selvfølgelig ske effektivt og forsvarligt, og således vil et velfærdssamfund sagtens kunne opretholdes og udbygges, samtidig med miljø-og klimamæssige udfordringer indfries
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
24. oktober 2026
9 min · 23. oktober
Spildevand, it-sikkerhed og afslutningen på dansk minkavl. Også om landbrugets samlede krav, ventetid på erstatning og grundvand ved No.
Jord, natur og lagerhotel blandt ugens 12 ejendomme
5 min · I går
Uge 43 byder på både bygningsløs landbrugsjord, planteavlsgårde og skov- og naturejendomme. Udbuddet spænder fra 215,3 hektar ved Døstrup til mindre lystejendomme.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125693/jord-natur-og-lagerhotel-blandt-ugens-12-ejendomme
0:00 / 0:00
Ugens mest læste
Uge 43
Ugens mest læste – uge 43
10 min · I går
Ulveforslag nærmer sig 50.000 støtter, debat om døde pattegrise og spildevand samt kvælstofregulering og roedyrkning på nye vilkår.
Skiftende kvælstoftal, fynsk metanteknologi og udsigt til strid om grisestop. Få også nyt om kartofler, boafgift og foderøkonomi.
0:00 / 0:00
LandbrugØst
Nyeste afsnit
28. oktober 2026
9 min · 24. oktober
Usikkerhed om L5, nye planer for boafgift og en stor jordhandel på Lolland. Også om grisestop, foderøkonomi og smittebeskyttelse.
0:00 / 0:00
LandbrugSyd
Nyeste afsnit
28. oktober 2026
9 min · 24. oktober
Ulve ved Draved, usikkerhed om L5 og biogasplaner på pause. Også om boafgift, direktørskifte til DLG og kundebetalt metanteknologi.
0:00 / 0:00
LandbrugNord
Nyeste afsnit
28. oktober 2026
9 min · 24. oktober
Bovaer med eller uden tilskud, juridisk strid om grisestop og nye arveregler. Også direktørskifte, rekordhøst af druer og vækst på Mors.
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 43
Ugens job: Kvægdrift fylder blandt syv nye stillinger
4 min · 24. oktober
Fire af ugens syv nye opslag på Jobstafet handler om kvæg. Der er også arbejde med grise og planteavl, maskiner samt kaniner og geder.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125691/ugens-job-kvaegdrift-fylder-blandt-syv-nye-stillinger
0:00 / 0:00
Grise
Uge 43
Ugens Grise – uge 43
9 min · 23. oktober
Uændret notering, pres på økonomien og strid om byggestop. Hør også om transportvelfærd, smågriseeksport og årets afprøvningsvært.
Mælkeprisen løfter sig, grisepriserne er pressede, og batteritilbud kræver et eftersyn. Få også nyt om kaffe, driftsresultater og amerikansk inflation.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.