DET ER LIGE før, man ikke orker flere afsløringer i den kolossale minkskandale. Men i respekt for de mange mennesker og virksomheder, som har fået en historisk skidt og ulovlig behandling, arbejder danske medier videre. Og hver dag bringer sine nye afsløringer i de aviser, som statsministeren ikke tillægger større værdi. I hvert fald ikke i forhold til envejskommunikationen på de amerikanskejede sociale medier, Mette Frederiksen ynder at bruge i folkets og folkesundhedens tjeneste.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.