I DENNE AVIS er der ikke så mange folkevalgte medlemmer af Europa-Parlamentet, der har travlt med at komme til orde. Nuvel, Venstres Asger Christensen, der også er landmand, udtaler sig gerne om landbrugsspørgsmål. Men ellers er tavsheden fra de danske parlamentarikere i Bruxelles påfaldende. Det gælder også i andre medier. EU-stof sælger ikke billetter eller aviser. Men måske er noget ved at ændre sig.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.