Kreaturnoteringerne er uændrede i rolig februar
Lav aktivitet i Europa dæmper oksekødshandlen, og fasten og sæsonafmatning lægger låg på mængderne.

Rolig februarmarked holder kreaturnoteringer uændrede trods lav aktivitet og begrænset udbud i Europa. Arkivfoto
Der er ingen bevægelse i ugens kreaturnoteringer. Alle kategorier forbliver uændrede i en periode, hvor markedet fortsat præges af den traditionelle februar-ro.
Aktiviteten er generelt lav på det europæiske marked for okse- og kalvekød. Den sæsonbestemte afmatning i februar sætter sit tydelige præg på de handlede mængder – også selv om udbuddet af kød fortsat er relativt begrænset.
- Det er ikke store mængder, der flyttes i Europa for tiden. Der er generelt en rolig handel med forarbejdningsvarer på det tyske marked, og det ortodokse Europa, med Grækenland som vores største marked, er på vej ind i fasten og har derfor sat mængderne markant ned, så der er nogle parametre, som gør, at aktiviteten dæmpes, siger Henning Sønnichsen salgsdirektør i Danish Crown Beef i den ugentlige beretning.
Fasten i det ortodokse Europa betyder konkret lavere efterspørgsel, og det tvinger visse varer til at søge alternative afsætningskanaler. Det sker dog fortsat inden for Europas grænser.
Verdensmarkedspriserne kan nemlig ikke konkurrere med de europæiske niveauer, og derfor er eksport uden for EU i øjeblikket mindre attraktiv.
- Vi skal holde vores ferske salg højt, for udover på biprodukterne er der er ikke nogen interessante afsætningsmuligheder på frostmarkedet, så derfor er det egentlig positivt, at der trods alt er et relativt lavt udbud af europæiske mængder, tilføjer Henning Sønnichsen.
Dermed bliver fokus fastholdt på det ferske marked, hvor balancen mellem udbud og efterspørgsel trods den lave aktivitet fortsat vurderes som relativt fornuftig.
Slagtningerne i den forløbne uge er forløbet som forventet, og ved ugens udgang er der slagtet op.
Med den nuværende tilmelding til den kommende uge forventes det, at der igen vil være slagtet op ved ugens afslutning.















































