- Vi går nu i markedet og afdækker de første 50 procent af gødningsforbruget til 2027, skrev markedsrådgiveren AgroMarkets på sin hjemmeside onsdag.

Købssignalet gælder kvælstof-, fosfor-, kalium- og svovlholdige typer. Flydende gødning er ikke med, fordi AgroMarkets ikke har kunnet skaffe priser. Handelsrådgivningsfirmaet anbefaler dog også at sikre 50 procent af forbruget af flydende gødning, hvis prisen er konkurrencedygtig.

AgroMarkets vurderer i sin analyse, at Danmark er godt forsynet med gødning til fornuftige priser. Samtidig er priserne på olie, gas og urea på vej op.

Urea har ifølge firmaet størst betydning for de danske gødningspriser på kort sigt. Stiger prisen mere, kan AgroMarkets snart anbefale yderligere køb. Falder den, vil firmaet afvente.

For fosfor- og svovlholdige typer anbefaler AgroMarkets at sikre hele behovet for 2027 på grund af uroen i Mellemøsten.

Finans